SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo si nedokážeme predstaviť život v štvrtej dimenzii?

Všetky predstavy o 4D svete zatiaľ existujú jedine v matematických rovniciach

V roku 2016 sa podarilo skupine vedcov dokázať existenciu štvrtej dimenzie. Dokázali to pomocou sofistikovaných matematických rovníc a za svoj objav dostali aj Nobelovu cenu. Otázka teda znie, ako by vyzeral štvordimenzionálny svet?

Verte či nie, s touto otázkou má problém aj väčšina vedcov. Vo vedeckých teóriách sa hovorí aj o 10-dimenzionálnom svete, avšak čokoľvek, čo presahuje náš koncept 3D sveta existuje len v rovine matematických výpočtov. Teoretická štvrtá dimenzia je totiž priestorom, ktorý nie je človek schopný popísať, nie to ešte efektívne znázorniť. Prečo? Nemáme na to dostatok priestoru. Hovorí o tom video používateľa Ridddle.

Dimenzia je smer, v ktorom sa môže objekt pohybovať. Príkladom 1D objektu je napríklad čiara, ktorá má jeden parameter, dĺžku. Človek by sa v nej mohol pohybovať len doprava, alebo doľava. Ak pridáme ďalšiu dimenziu, vznikne nám priestor, ktorý má šírku a výšku. Ak by sa človek dostal do 2D priestoru, už by sa mohol pohybovať aj hore, alebo dole. Príkladom 2D objektu je štvorec. Ak štvorcu pridáme ešte jednu dimenziu, dostane hĺbku a stane sa z neho kocka. Toto je príklad 3D sveta, v ktorom žijeme. Môžeme sa pohybovať dopredu-dozadu, hore-dole, alebo doprava-doľava. Vzhľad štvrtej dimenzie nedokážeme pochopiť preto, lebo ľudský mozog nie je schopný pochopiť ďalší rozmer, v ktorom by sa objekty mohli pohybovať.

Znázornenie 4D sveta

Tým, že sa nachádzame v 3D svete, nerobí nám žiaden problém znázorniť, ako by vyzerali dvoj, či jednodimenzionálne svety, avšak ísť o dimenziu vyššie nám už robí problémy. Na znázornenie 4D objektu sa používa takzvaný teserakt, čo je znázornenie 3D kocky v hypotetickom 4D priestore.

štvrtá dimenzia
Teserakt. Zdroj: Wikipedia

Ako ale 4D svet naozaj vyzerá? Dva, navzájom sa dopĺňajúce, výskumy tvrdia, že štvrtá dimenzia sa na našom „normálnom“ svete intenzívne prejavuje a my ju môžeme pozorovať nepriamo. Ako príklad výskumy uvádzajú tieň rastliny, ktorý sa vytvorí v 2D priestore a dáva nám ako-takú predstavu o skutočnom objekte. Vo výskume zároveň padol návrh, že rovnako, ako sú tiene 2D reprezentáciou 3D objektov, tak sú 3D objekty akýmisi „tieňmi“ objektov vo vyššej dimenzii.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close