Prečo sa Zem tak drasticky líši od svojich susedných planét? Na túto otázku sa už čoskoro dozvieme odpoveď

Americká NASA pripravuje misiu, ktorá sa pokúsi odpovedať na jednu z najdôležitejších otázok, aké si veda kladie.

Prečo sa naša Zem tak líši od susedných planét?
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Naša planéta Zem sa od svojich najbližších susedov, Venuše a Marsu, drasticky líši. Najvýraznejším rozdielom je nepochybne to, že je modrá planéta zatiaľ jediným známym miestom v celom vesmíre, kde existuje život. Vedci z americkej NASA predpokladajú, že v minulosti mohli mať planéty Mars a Venuša oveľa priaznivejšie podmienky k životu, no počas evolúcie o tieto podmienky nejakým spôsobom prišli. Nová misia NASA sa pokúsi zistiť, čo robí našu planétu jedinečnou.

V príprave je nová misia Endurance, ktorá sa pokúsi zistiť elektrický potenciál našej planéty. Elektrický potenciál je sila, akou elektrické pole Zeme ťahá nabité častice v atmosfére. Vedci predpokladajú, že je táto hodnota veľmi malá a tým pádom ju bude náročné zmerať. Zároveň ale môže ísť o dôvod, prečo na Zemi dokáže existovať život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prečo sme tu? To je jedna z najdôležitejších otázok každého vedného odboru a na túto otázku sa misia Endurance pokúsi zodpovedať,“ vysvetľuje Glyn Collinson, vyšetrovateľ pripravovanej misie Endurance.

Štartovacie okno pre misiu sa otvára od 9. mája a raketa odštartuje z malého mestečka menom Ny-Ålesund z Nórska. Vedci stále úplne nechápu, prečo je Zem planétou, ktorá si dokázala udržať podmienky pre život, zatiaľ čo planéty vedľa nás o ne prišli. Predpokladá sa, že Mars kedysi mal na svojom povrchu vodu, no postupom času prišla planéta o magnetické pole, atmosféru a zakrátko na to aj o vodu. Rovnako aj Venuša, dnes známa ako pekelná planéta, mohla vyzerať o čosi inak. Vedci sa pokúšajú nájsť ten zásadný rozdiel, ktorý našu Zem delí od týchto kozmických telies.

Čo delí Zem od Venuše?

V roku 2016 si však sonda Venus Express všimla niečo zvláštne. Sonda zaznamenala elektrický potenciál 10 voltov, čo je mimoriadne vysoká hodnota. Znamená to, že pozitívne nabité častice by boli vytiahnuté z povrchu. Medzi týmito časticami sa nachádzajú aj potrebné ingrediencie pre život, ktoré vysoký elektrický potenciál pomáhal vytiahnuť do vesmíru.

Elektrický potenciál vzniká v ionosfére planéty, vo vrstve, ktorú má aj naša Zem. Vedci sa preto začali zamýšľať nad tým, prečo na Zemi existuje voda, zatiaľ čo na Venuši nie. Odpoveďou je odhad, podľa ktorého je elektrický potenciál Zeme o 25-krát menší, než v prípade Venuše. Vedci si myslia, že jeho hodnota je len 0,3 volta, čo znamená, že aj batéria v hodinkách má väčší elektrický potenciál ako naša planéta. Táto hodnota je tak malá, že ju vedci doteraz nedokázali odmerať.

Misia Endurance ale uplatní novú metódu. Raketa preletí cez severný magnetický pól planéty a počas toho sa pokúsi odmerať množstvo elektrónov, ktoré opúšťajú zemskú atmosféru. Elektróny opúšťajú našu atmosféru určitou rýchlosťou, no práve vďaka elektrickému potenciálu by sa mali pohybovať o čosi pomalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre