SpravodajstvoXiaomi

Prečo sa Xiaomi dostalo na americký Blacklist spoločností? Toto má byť dôvod!

Predsa len sa za tým skrýva skôr politika, ako reálna hrozba.

Začiatkom tohto roka technologický svet obehla správa, že Xiaomi sa dostalo na amerických sankčný zoznam, takzvaný „Blacklist“. Išlo o vcelku nečakaný krok dosluhujúceho amerického prezidenta, ktorému končil mandát. Ako hlavný komunikovaný dôvod, prečo sa Xiaomi dostalo na tento zoznam bolo, že spoločnosť má údajne kooperovať s čínskou vládou. Inými slovami, ide o národnostnú bezpečnostnú hrozbu pre USA. Čínsky technologický gigant v krátkom časovom slede na to reagoval, že ide o nonsens a podnikol prvé právne kroky, aby zvrátili sankcie.

Čo malo stáť za zaradením Xiaomi na Blacklist?

Spravodajský portál xmobile s odvolaním sa na Wall Street Journal (via Explica.co) prišiel s vcelku zaujímavými správami, ktoré hovoria o skutočných dôvodoch, prečo sa Xiaomi dostalo na sankčný zoznam. Podľa publikovaných správ dôvodom je osoba generálneho riaditeľa spoločnosti, Lei Jun. Ten totiž mal ešte v roku 2019 získať ocenenie „Vynikajúci staviteľ socializmu s čínskymi charakteristikami“ od MIIT (pozn. redakcie: ide o Ministerstvo priemyslu a informačných technológií). Xiaomi sa týmto ocenením dokonca chválilo aj v oficiálnych dokumentoch spoločnosti, kde sumarizovalo, ako sa spoločnosti darilo.

Otázne dnes je, prečo si (ex)americký prezident nechával zaradenie spoločnosti na sankčný zoznam na poslednú chvíľu, a nespravil tak oveľa skôr.

Dnes presne nevieme povedať, aké dopady budú mať na konci dňa sankcie na čínskeho technologického giganta. Avšak americkí investori sa musia najneskôr do 11. novembra tohto roka zbaviť svojich podielov v spoločnosti. Tento krok môže vo všeobecnosti poškodiť hodnotu značky na medzinárodných trhoch a rovnako môže mať negatívny vplyv na budúce investície do vývoja a výskumu nových technológií zo strany spoločnosti. Na druhej strane treba však povedať, že Xiaomi ešte vo februári ohlásilo, že plánuje v tomto roku zvýšiť investície tečúce do vývoja a výskumu. Bude preto zaujímavé sledovať, či sa to Xiaomi nakoniec podarí, alebo nie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close