Spravodajstvo

Prečo sa výrobcovia smartfónov predbiehajú vo zvyšovaní zobrazovacej frekvencie displeja a čo sú to vlastne Hz?

Vo všeobecnosti platí, že čím je frekvencia displeja vyššou, tak tým je obraz plynulejším

Vyššia zobrazovacia frekvencia displejov bola dlho výsadou len drahších zariadení. To sa však v posledných mesiacoch výrazne mení. Bolo predstavených viacero zariadení, ktoré ponúkli nový štandard, na aký sme neboli doposiaľ zvyknutí v kategórii dostupnejších smartfónov. Dobrý príkladom sú zariadenia Poco X3 NFC (120Hz), či OnePlus Nord (90Hz).

Čo to vlastne je zobrazovacia frekvencia?

Aby sme pochopili význam Hz, tak potrebujeme hneď v úvode vysvetliť, čo to vlastne je zobrazovacia frekvencia displeja. Pixely na telefóne nie sú statickými, ale dynamicky sa menia. Zobrazovaciu frekvenciu displeja teda môžeme opísať, ako schopnosť obnovovania sa. Inými slovami, zobrazovacia frekvencia je rýchlosť, ako sa dokáže obraz na displeji aktualizovať. Základnou jednotkou tejto rýchlosti sú Hz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je číslo Hz, tak tým je obnovovacia schopnosť displeja vyššou. V súčasnosti je mainstreamový štandard 60Hz. Znamená to, že displej (resp. pixely), sú schopné obnoviť sa 60-krát v priebehu jednej sekundy. Len pre zaujímavosť, v spojitosti so zobrazovaciu frekvenciou sa môžeme ešte stretnúť s pojmom „fps“, ktorý znamená „Frame per second“, teda počet obrázkov za sekundu. Ide o veľmi podobnú metriku, ktorá sa využíva hlavne v oblasti filmov, prípadne hier, a hovorí o tom, koľko je vložených snímok do jednej sekundy.

Prečo tak na Hz tak záleží?

Ako sa pretaví vyšší počet Hz v praxi? Ide o skvelú otázku, na ktorú existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Vo všeobecnosti platí, že čím je frekvencia displeja vyššou, tak tým je obraz plynulejším. Zároveň však treba dodať, že vyššiu zobrazovaciu frekvenciu musí podporovať aj samotný software, napríklad hry, v ktorých viac Hz má význam. Okrem plynulejšieho obrazu, je pri vyššej frekvencii, je aj nižšia odozva displeja. V prípade 60Hz displejov, odozva je 16,6 ms, pri 90Hz je odozva 11,1 ms, pri 120Hz je odozva 8,3ms.

Čo sa týka bežného používateľa, tak hodnota 60Hz je úplne dostačujúcou. Na druhej strane treba však povedať, že ak chytíte do ruky telefón so 90Hz frekvenciou, tak rozdiel pocítite.  Zároveň však treba dodať, že viac Hz prináša so sebou aj jednu nevýhodu. Ňou je vyššia energetická náročnosť. Rozdiel medzi 60Hz a 120Hz v spomalenom zábere, si môžete pozrieť nižšie.

Zistite, koľko Hz má váš displej

V prípade, ak si nie ste istý, koľko Hz má váš displej smartfónu, tak to môžete zistiť pomocou aplikácie nižšie.

screeninfo kolko fps ma displej smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk
Screen Info
Screen Info
Developer: Borja R.Torre
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close