Prečo sa planéty nezrážajú? Ktoré z nich sú v sústave stabilnými, a ktoré nie? Vedci budú poznať odpovede rýchlejšie ako doposiaľ

Niekoľkomesačná práca sa skrátila na niekoľko minút. Umelá inteligencia umožní vedcom rýchlejšie zistiť stabilné obežné dráhy planét vo vzdialených sústavách

Orbitálna rezonancia
Zdroj: NASA

Prečo sa planéty nezrážajú? Ako je možné že sa planéty v sústave dokážu organizovať a koľko z nich ostane stabilných počas miliárd rokov?

Dokázať odfiltrovať všetky možnosti, ktoré by nevyhnutne viedli ku kolízii, by vedcom odhalili oveľa jasnejší pohľad na vzdialené planetárne systémy, píše portál Phys. Nie je to však také jednoduché, ako to znie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Separovať stabilné obežné dráhy od tých nestabilných sa ukázal byť fascinujúci, avšak brutálne náročný problém,“ vyjadril sa Daniel Tamayo, z programu NASA Hubble Fellowship.

Aby sa astronómovia uistili že sú planéty v sústave stabilné, musia vypočítať pohyb niekoľkých, navzájom sa ovplyvňujúcich planét, v rozmedzí niekoľkých miliárd rokov. Následne musia každú zistenú konfiguráciu preveriť, čo je naozaj zdĺhavý proces.

Už od čias Isaaca Newtona vedci bojujú s problémom orbitálnej stability. Tento boj viedol k mnohým revolučným, matematickým teóriám, ako napríklad teória chaosu. Nikomu sa však zatiaľ nepodarilo zistiť, ako by sa dali stabilné obežné konfigurácie predpovedať teoreticky. Moderní astronómovia stále musia „pracne vypočítať“ všetky vzorce, aj keď s pomocou superpočítačov.

Pomoc umelej inteligencie

Tamayo si uvedomil, že by sa tento proces dal urýchliť, ak by spojil zjednodušené modely obežných interakcií a umelej inteligencie. Jeho metóda umožní rýchlo vytriediť množstvo nestabilných obežných konfigurácií. Výpočty, ktoré by zabrali mesiace, môžu byť hotové za niekoľko minút.

Umelá inteligencia
Naľavo sú zobrazené všetky možné obežné dráhy v sústave Kepler-431. Napravo sú počítačom odfiltrované tie, ktoré sú stabilné a nepovedú ku kolízii. Zdroj: Daniel Tamayo

Nový model SPOCK

Väčšina sústav, ktoré majú viac ako jednu planétu, môžu mať zároveň hneď niekoľko orbitálnych konfigurácií, z ktorých nemusia byť všetky stabilné. Množstvo „možných“ konfigurácií by sa však v krátkej dobe premenilo na spleť navzájom sa krížiacich obežných dráh. Úlohou počítača je vylúčiť všetky tieto prípady.

„Našim cieľom je vylúčiť všetky nestabilné obežné dráhy, ktoré by už dávno viedli k zrážke medzi planétami a nemohli dnes existovať,“ hovorí Tamayo.

Tím nazval tento nový model SPOCK (pozn. redakcie: Stability of Planetary Orbital Configurations Klassifier). Nová metóda odhaľovania stabilných obežných dráh by priniesla jasnejší pohľad na to, ako vyzerá stavba vzdialených hviezdnych sústav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre