ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Prečo sa hackeri zameriavajú hlavne na smartfóny? Na toto si dávajte pozor!

Na internete sa objavuje čoraz viac podvodov a škodlivých aplikácií, určené hlavne pre smartfóny.

Čoraz častejšie môžeme počuť o podvodných aplikáciách, ktoré ovládnu náš smartfón a získajú prístup prakticky k celému zariadeniu. Útočník sa môže dostať k správam, fotografiám, bankovým aplikáciám, alebo môže zaznamenať hovory, získať prístup k mikrofónu a odpočúvať nás, informuje portál Android Headlines.

Podvodné praktiky ale možno pozorovať aj na sociálnych sieťach, pochybných portáloch, mailoch, alebo SMS správach. Otázkou ale ostáva, prečo sa hackeri tak usilovne zameriavajú na smartfóny? Dnes platí, že naše smartfóny sú náš život. V tomto smere nemyslíme len závislosť na sociálnych sieťach, ale aj iné faktory, ktoré kráčajú ruku v ruke s digitálnou dobou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou smartfónu pristupujeme k našim financiám, kontrolujeme a vybavujeme pracovné e-maily a prostredníctvom smartfónu už dokážeme ovládať aj naše chytré domovy. V tomto smere sú telefóny doslova zlatou baňou na informácie, čo je pre hackerov mimoriadne atraktívne. Samozrejme že potenciálni útočníci chcú hlavne zbohatnúť, no na to potrebujú prístup k informáciám. Ako to robia?

Účty na sociálnych sieťach

Väčšina z nás má v smartfóne Facebook, Instagram, či iné sociálne siete. Ak ku nim získa útočník prístup, môže sa za vás vydávať a od priateľov či známych ťahať peniaze. Existuje množstvo podvodov, ktoré môže útočník skúsiť, akonáhle získa prístup k vašim sociálnym sieťam. Podľa americkej Federálnej obchodnej komisie prišli ľudia kvôli podvodom dokopy o 770-miliónov amerických dolárov.

Bankové aplikácie

V smartfónoch máme aj bankové alebo investičné aplikácie, ktoré sa veľakrát spájajú priamo s našim telefónnym číslom. Ak útočník získa prístup k zariadeniu, vie resetovať bezpečnostné prvky a buď vám úplne vybieliť účet, alebo nastaviť opakované platby. Pri opakovaných platbách je veľmi jednoduché prehliadnuť toto nastavenie, ak si nedávame zakaždým maximálny pozor.

Hackeri zároveň dokážu vytvoriť falošnú, no vierohodnú stránku, ktorá imituje oficiálny portál banky. V tomto prípade im prakticky sami vydáte údaje, ktoré k útoku potrebujú.

Ako získavajú údaje platobných kariet?

Prostredníctvom našich smartfónov môžeme veľmi jednoducho nakupovať online. Hackeri si to uvedomujú a preto sa stáva, že vytvoria nezaheslovanú Wi-Fi, najlepšie na verejných miestach. Veľké percento ľudí ani len netuší, že takáto voľná sieť nie je bezpečnou, pripoja sa a začnú nakupovať. Útočník získava prístup k údajom z vašej kreditky, ktoré následne predáva na čiernom trhu. Niektorí útočníci ale môžu údaje využiť sami a nakupovať priamo z vašej peňaženky.

Smartfóny sú lepším cieľom

Viac ako 80% svetovej populácie vlastní smartfón. V prieskumoch sa zároveň ľudia vyjadrujú, že už ani nespomínajú na dobu, kedy si kontrolovali internetový baking, e-maily, či sociálne siete na počítači. Smartfóny používame dennodenne a je preto oveľa výhodnejšie útoky vykonávať na smartfóny.

Zaujímavosťou ale je, že menšie obrazovky mobilných zariadení sú lepšie pre šírenie podvodných e-mailov. Útočníci môžu napodobniť mail niekoho, koho poznáte, do ktorého umiestnia vírus. Stačí len drobný „preklep“ a vďaka menšej obrazovke si ani nevšimnete, že vám mail posiela niekto iný.

Firemné dáta v smartfóne

Pomocou služby Google je naozaj jednoduché vytvoriť si pracovný účet s firemným e-mailom, firemnými kontaktmi, či inými citlivými informáciami. To nám umožňuje nielen rýchly prístup k dôležitým informáciám, ale aj možnosť pre hackerov, ako sa dostať k zaujímavým dátam. Akonáhle získa útočník prístup k vášmu smartfónu a firemným dátam, existuje množstvo spôsobov, ako ich speňažiť.

Ako sa chrániť?

Hoci tento článok môže vyvolávať obavy, v skutočnosti nie je dôvod na paniku. Nikdy sa nestane, že by útočník získal prístup k vášmu zariadeniu cez noc, ak ste nerobili nič, čo by sa mohlo považovať za rizikové. Základom ochrany pred hackermi je samozrejme antivírusový softvér, no môžete si pomôcť aj niekoľkými jednoduchými trikmi.

Ak máte obavy z potenciálneho zneužitia vašich informácií, určite obmedzte to, čo pridávate na sociálne siete. Zároveň platí to, že by ste nikdy nemali klikať na podozrivé linky a to bez ohľadu na to, od koho vám prišli. Zároveň sa neodporúča pripájať na otvorené Wi-Fi a ak už máte stiahnutú aplikáciu, ktorá sa zdá byť podozrivá, je dobré si ju okamžite vymazať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close