Prečo nemajú zvieratá namiesto nôh kolesá? Prečo nemajú ľudia krídla? Aj evolúcia má svoje hranice a tu sú niektoré z nich

Niekedy si myslíme, že evolúcia nemá hranice, no aj napriek úžasným veciam, ktoré dokázala, existuje niečo, čo je nemožné.

evolúcia
Zdroj: YouTube(It's Okay To Be Smart)

Evolúcia dokázala naozaj úžasné veci, stačí sa pozrieť na to, ako sme sa vyvíjali my, ľudia. Hoci si myslíme, že evolúcia nepozná hraníc, v prírode isté veci nevidíme. Prečo nemá žiadne zviera namiesto nôh kolesá? Alebo prečo majú psy a mačky len štyri nohy, nie šesť? O limitoch evolúcie hovorí aj YouTube kanál It’s Okay To Be Smart.

Aj evolúcia má svoje hranice a spoznávaním toho, čo je nemožné sa vedci môžu veľa dozvedieť o tom, ako tento proces prebieha. Kolesá v živočíšnej ríši sú typickým učebnicovým príkladom niečoho, čo v prírode nemá šancu existovať. Takáto vlastnosť sa označuje ako zakázaný fenotyp. Fenotyp je súhrn fyzických vlastností, ktoré môžeme pri určitom druhu pozorovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prírode existujú živočíšne druhy, ktoré vedia skrútiť celé svoje telo do klbka a kotúľať sa, napríklad určité druhy pavúkov. Kolesá sú ale úplne iná kategória. V prírode nenájdeme žiaden druh, ktorý by mal namiesto kopýt kolesá, pretože štruktúra, ktorá by umožnila nekonečný točivý pohyb okolo hriadele by musela existovať mimo tela. To znamená, že by sa nemohla vytvoriť počas vývoja daného živočícha. Zároveň by sa ale takáto „končatina“ nemohla prekrvovať, alebo by sa do nej nedostávali potrebné živiny.

Existuje však aj ďalší dôvod, prečo zvieratá nemajú kolesá namiesto nôh. Keď Španieli prišli do Ameriky, prekvapilo ich že Aztékovia nepoužívali kolesá, hoci bolo jasné, že k tomuto objavu prišli. V ich civilizácii sa koleso používalo napríklad pri vodnom mlyne, alebo rôznych hračkách. Použitie vozov v prostredí, akom sa nachádzali, nebolo pre nich vôbec výhodné. Kolesá totiž nemajú konkurenciu len v prípade, keď sa nachádzajú na vhodnom teréne.

Evolúcia funguje na jednom zaujímavom princípe, ktorý sa označuje ako biologická zdatnosť. Krídla vtákov, alebo netopierov vznikli na základe podobnej štruktúry, ako ruky, dlane a prsty, no postupom času sa prispôsobili tak, aby poskytli živočíchom istú výhodu. To je aj dôvod, prečo nám ľuďom nikdy nenarastú krídla.

Žiadna cesta späť

Ak by sme vedeli lietať, ako vtáci, určite by nám to ako živočíšnemu druhu prinieslo množstvo výhod. Ak sa krídlo vyvinulo z podobných základov, ako ľudská ruka, čo nám bráni v tom, aby sa nám vyvinuli krídla?

Od ruky ku krídlam je naozaj dlhá cesta, ktorá by zabrala možno niekoľko sto-tisíc rokov, no problém sa nachádza inde. Každý evolučný krok musí viesť k vylepšeniu druhu a vrátiť sa späť jednoducho nepripadá do úvahy. Evolúcia nevytvorí nič, čo by znížilo biologickú zdatnosť druhu.

Predstavte si to ako krajinku, na ktorej je veľa kopcov. Každý druh postupom času šplhá k najvyššiemu bodu, no po tejto ceste nemôže ísť dolu kopcom. Aj keď môžeme diskutovať o tom, či by bol ľudský druh lepší, keby mal krídla, cesta k nim by nás postavila do obrovskej nevýhody. Nedokázali by sme používať nástroje a mnoho ďalších vecí. Každý evolučný krok by nám musel poskytnúť istú výhodu.

Ďalším faktom evolúcie je, že na to, aby sa mohol organizmus ďalej vyvíjať, musí čeliť nejakej výzve. Či už je to riziko zo strany predátora, alebo naopak, nedostatok potravy pre predátora, táto hrozba ohrozuje prežitie druhu, ak nedôjde k evolúcii. Niekedy je táto hrozba tak veľká, že sa druh nedokáže prispôsobiť a preto vyhynie. Existuje množstvo druhov, ktoré sa momentálne nachádzajú na vrchole svojho vlastného kopca. Vo svojom smere sú dokonalé a každý ďalší evolučný krok by len znížil ich biologickú zdatnosť. Samozrejme, ani my nevieme ešte o evolúcii všetko, no a tak je možné, že nás príroda v budúcnosti môže prekvapiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre