Prečo ľudia pozerajú čoraz viac po čistom Androide? Toto sú výhody, ktoré ponúka!

Počuli ste už o čistej verzii systému Android? Túto verziu si obľúbili mnohí. Zistite, prečo tomu tak je.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Možno ste už počuli výrazy ako čistý, či základný Android. O tejto verzii Androidu mnohí básnia a vravia samé superlatíva. Prečo tomu ale tak je a v čom sú vlastne výhody čistého Androidu? Na tému upozornil web howtogeek.com.

Systém Android pochádza z dielne Googlu. To všetci vieme. Čo ale z dielne Googlu nepochádza sú jeho rôzne upravené verzie. Keďže Android je open-source, výrobcovia zariadení si ho vedia upraviť podľa seba. Preto sa prostredie takého Samsungu nepodobá na to zo Xiaomi, či Sony a to aj napriek tomu, že bežia na rovnakej verzii systému Android.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo to výrobcovia robia?

Dôvodov, prečo to výrobcovia robia je mnoho. Tým hlavným je fakt, že výrobca chce, aby si zákazník zvykol na jedno prostredie a prípadná zmena by bola náročnejšia. Vo vlastnej verzii Androidu výrobca podsúva aj svoje verzie aplikácií a tak zákazníka zapracováva do jeho vlastného ekosystému.

Napriek tomu všetkému sú výrobcovia, ktorí používajú klasický, čistý Android. Je to z buď z toho dôvodu, že chcú ušetriť na vývoji vlastného systému, alebo preto, že systém sami vyrábajú. Ten druhý prípad platí, samozrejme, iba pre Google a jeho telefóny Pixel.

Čo je tak super na čistom Androide?

Tých dôvodov je samozrejme mnoho. No medzi tie základné určite patrí to, že čistý Android má veľmi nízke požiadavky a viete ho rozbehať na takmer hocakom zariadení. Všetky nadstavby a dizajnové zmeny, ktoré výrobcovia prinášajú, zaťažujú viaceré komponenty zariadenia. Rovnako treba povedať, že čistý Android je častokrát rýchlejším, ako Android s nadstavbou.

Milovníkov minimalizmu určite poteší jednoduchý dizajn čistého Androidu. Vďaka nenáročnosti systému je aj slabšie zariadenia viac responzívne a plynulejšie. Rýchlosť aktualizácií je taktiež na vyššej úrovni, pretože ich získate oveľa skôr, ako zariadenia s nadstavbou. Týka sa to ako systémových, tak i bezpečnostných aktualizácií. V prípade nadstavby je na výrobcovi, kedy najnovšiu verziu Androidu prerobí na svoj obraz a rozpošle ju do konkrétnych zariadení.

A zrejme najväčšou výhodou je neprítomnosť rôzneho odpadu. Tým narážame na rôzne aplikácie a vylepšenia, ktoré nám výrobca so svojou nadstavbou podsúva. Dané aplikácie potom iba zaberajú miesto a niekedy sa bez potrebných znalostí ani nedajú odinštalovať. Rovnako treba povedať, že tento softvér je častokrát aktívnym i na pozadí zariadenia v dôsledku čoho ho spomaľuje.

Jednou z ďalších výhod čistého Androidu je, že neobsahuje žiadne reklamy. Tento problém napríklad trápi používateľov Xiaomi smartfónov.

Nevýhody čistého Androidu

Každá minca má 2 strany. Čistý Android nie je vždy plne optimalizovaný pre každé zariadenie. To znamená, že jeho inštaláciou viete stratiť prístup ku mnohým funkciám, ktorých funkcionalita bola pôvodným výrobcom a jeho nadstavbou zabezpečená.

S tým je spojená prítomnosť rôznych užitočných funkcií, ako je napríklad nahrávanie obrazovky. To bolo v základnom Androide sprístupnené až od verzie 11, no väčšina z nás túto funkciu používa už roky práve vďaka výrobcom.

rychle odkazy v paneli s upozrneniami android
Zdroj: Vosveteit.sk

To je ale to krásne na Androide. Máte možnosť voľby. Ako sa ale k čistej verzii Androidu dostať? Ak ste skúsenejší používatelia, bude potrebný root zariadenia. No ak ani netušíte, čo root znamená, tak si viete zariadenie s čistým Androidom aj kúpiť.

Najlepší je príklad priamo od výrobcu Androidu, Google Pixel. Ak ale hľadáte lacnejšiu alternatívu, poobhliadnite sa po smartfónoch, pri ktorých je systémová verzia Android One. Tieto smartfóny majú po dobu minimálne 2 rokov zaručenú podporu podobne, ako zariadenia Google Pixel a preto s nimi budete taktiež vedieť zažiť pocit čistého Androidu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre