Spravodajstvo

Prečo končí Adobe Flash budúci rok a ako sa následne dostať k jeho obsahu?

Flash obsah pomaly, ale isto sa blíži ku koncu svojej podpory. Pozrite sa na hlavný dôvod prečo tento štandard je nahrádzaný novým.

Nie je žiadnou novinkou, že Adobe Flash je už dávnejšie „out“. Prehliadače ešte doteraz predĺžovali podporu počas posledných rokov, ale samotný Adobe oznámil ukončenie podpory a vývoja v decembri 2020.

Budúci rok tak väčšina hlavných prehliadačov už  nebude schopná prístupu k obsahu Flash na webe. Žiadne videá, hry a „vintage“ stránky. Prečo k tomuto kroku prišlo a čo robiť v prípade ak sa potrebujete dostať k flash obsahu neskôr? Téme sa venoval portál maketecheasier.com.

Prečo končí Flash?

Ide hlavne o bezpečnostný krok. Flash bol kedysi štandardom pre videá, hry a iný obsah na webe, ale je veľmi zraniteľný vočí exploitom (pozn. red.: programy využívajúce chybu pre nainštalovanie nežiaduceho softvéru alebo získanie kontroly nad iným počítačom.). Zraniteľnosť spočíva najmä v spôsobe využívania pamäte. Ďalším problémom sú ťažkosti integrácie s mobilnou technológiou spôsobené tendenciou vyčerpávať veľa energie a chýbajúca podpora na systémoch iOS a Android.

Kedy prestane Flash fungovať?

V súčasnosti Vám väčšina prehliadačov dovolí sa dostať k obsahu Flash v prípade manuálneho povolenia, ale aj táto možnosť čoskoro  zmizne. Záleží od prehliadača, ktorý využívate nakoľko rôzni výrobcovia oznámili rôzne dátumy odstránenia podpory Flash, ale ak pôjde všetko podľa plánov tak väčšina ostávajúceho Flash obsahu zmizne a nebude prístupná do konca roku 2020.

Ukončenie podpory Flash
Zdroj: maketecheasier.com

Zoznam vybraných najnpoužívanejších prehliadačov a ich oznámených dátumov ukončenia podpory Flash:

  • Začiatok roka 2020: Firefox
  • December 2020: Adobe
  • December 2020: Chrome a Microsoft Edge

Budem sa ešte môcť dostať k obsahu Flash?

Po roku 2020 prístup ku ktorémukoľvek ostávajúcemu Flash obsahu bude možný, ale bude vyžadovať určitú prácu. „Zúfalí“ fanúšikovia sa budú môcť dostať cez staršie verzie prehliadaču, zablokovaním aktulizácií a používanim iba na prístup k Flash obsahu. Z tohto ale samozrejme vyplývajú bezpečnostné riziká.

Väčšina stránok s týmto obsahom určite nebude fungovať dlho a budete si musieť stiahnúť flash súbory (SWF) a použiť SWF prehrávače na ich otvorenie. V tomto prípade ide o dlhšie trvajúce riešenie ak máte záujem si uložiť celý svoj obľúbený obsah.

Ukončenie podpory Flash
Zdroj: maketecheasier.com

Najlepšou možnosťou bude stiahnutie rôznych rozšírenosti do prehliadačov, ktorých aj v súčasností je dostatok, a bezpochýb tomu tak bude aj v budúcnosti.

Google odhaduje, že iba 17% používateľov využíva Adobe Flash každý deň a väčšina obsahu už bola nahradená štandardmi HTML5, WebGL alebo Unity. Ak teda máte svoj obľúbený obsah v tejto forme, je na čase si ho uložiť.

 

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Adobe Flash Flash koniec Flash
Close
Close