Prečo je Váš Android alebo iOS smartfón plynúcim časom pomalší? Toto sú najčastejšie dôvody

Prečo sa naše Android a iOS smartfóny časom spomaľujú? Pozrite si najčastejšie dôvody toho, prečo sú naše zariadenia z roka na rok pomalšie.

spomalovanie smartfony
Zdroj: vosveteit.sk

Určite to poznáte, ten skvelý pocit keď si kúpite nový smartfón a  všetko ide ako má. Jednoducho keď  je Váš telefón „raketou“. Ako však plynie čas, tak je stále pomalším a lenivejším – v lepšom prípade sa všetko dlhšie načítava a v tom horšom prípade mrzne. Rozmýšľali ste niekedy nad tým prečo je tomu tak? Nižšie sme si pre Vás pripravili niekoľko dôvodov, ktoré Vám pravdepodobne bližšie priblížia problém spomaľovania sa našich smartfónov.

Prečo sa naše smartfóny časom spomaľujú?

Len si predstavte, kúpite si super rýchle Porsche, ale za pár rokov je z neho len bežná „Fabia“. Nuž, tak toto sa vo svojej podstate deje vo svete mobilných zariadení  celkom často.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktualizácie aplikácií

Mobilné aplikácie a  hry sú skvelými nástrojmi, ktoré nás dokážu nie  len zabaviť, ale vedia byť aj užitočnými. Stalo sa Vám už niekedy, že cez noc sa Vám aktualizovali na pozadí desiatky aplikácií? Nám už viackrát. Za spomaľovanie smartfónov však nemôže samotný proces aktualizácie, ale nové funkcie v aplikáciách, ktoré spotrebovávajú viac výkonu. Inými slovami, nové funkcie potrebujú viac výpočtovej sily, ktorú však bohužiaľ v staršom zariadení máte obmedzenú a bez výmeny jednotlivých komponentov ju nezvýšite, a to ani ak by ste moc chceli.

Operačný systém

Paradoxom je, že na vine je aj samotný operačný systém a  jeho optimalizácia pre konkrétne zariadenia. Jednoducho všetci chceme mať vo svojich zariadeniach nové funkcie, ktoré pre nás vyvíjajú technologickí giganti ako sú Google, Apple a ďalší. Opäť tu však narážame na problém, že tieto funkcie potrebujú viac výkonu, a to v mnohých prípadoch nemusíte s nimi aktívne pracovať, aby spotrebovávali výpočtovú silu. Kľudne môžu bežať na pozadí. Tu však treba povedať aj to „B“, a to že v tejto oblasti má navrch operačný systém iOS od spoločnosti Apple. Dôvod je jednoduchý, má výrazne menej zariadení ako konkurenčná platforma Android, kde vývojári musia prispôsobovať funkcie tisícom rôznych smartfónov.

Android vs iOS
Zdroj: flickr.com (Tsahi Levent-Levi)

Je riešením vypnutie aktualizácií?

Určite mnohým z  Vás teraz napadlo, že riešením by bolo vypnutie aktualizácií. Odpoveď je áno, ale aj nie. V prípade ich vypnutia totiž nedochádzate len o nové funkcie, ale častokrát aj o bezpečnostné záplaty čo sa Vám môže na konci dňa nepekne vypomstiť. Inými slovami, aktualizácie aplikácií, hier či samotného operačného systému Vám odporúčame ponechať aktívne.

aktualizacia windows 10 mobile
Zdroj: vlastný

Ďalším dôvodom môže byť neprimeraný počet nahraných aplikácií v smartfóne

Vnútorné úložné priestory smartfónov, vrátane rýchlosti internetu sa v poslednom období výrazne zvyšujú. Už vôbec nie je nezvyčajným, ak úložný priestor Vášho smartfónu je 64/128 a viac GB a rýchlosti sťahovania presiahnu desiatky megabajtov za sekundu. Táto kombinácia z pohľadu množstva aplikácií je priam zabijakom – je totiž jednoduché stiahnuť si do smartfónu aplikácie a hry a následne ich len tak nechať „ležať“. Úprimne, koľko aplikácií či hier ste využili za posledný mesiac? Aplikácie a hry spomaľujú Váš smartfón dvomi spôsobmi. Prvým je, že mnohé z nich sa automaticky púšťajú na pozadí pri zapnutí smartfónu. Inými slovami takto bežiace aplikácie Vám spotrebovávajú výkon procesora a operačnej pamäte RAM, a v mnohých prípadoch bez toho, aby ste o tom vôbec tušili. Druhým problémom, ktorý vzniká pri zahlcovaní disku súbormi je ten, že keď vykonávate nejakú úlohu, tak smartfón jednoducho musí prehľadávať viac dát, aby sa dostal k tomu čo chcete. Inými slovami, predstavte si, že máte na stole 10 kníh a hľadáte jednu konkrétnu. Je to celkom jednoduché a pravdepodobne Vám to potrvá pár sekúnd. A teraz si predstavte, že ich máte 100…

Najslepsie Android aplikacie 2019
Zdroj: Youtube (Sam Beckman)

Ale aj súbory, ktoré máte v  smartfóne

Rovnaký problém ako v  prípade aplikácií sú aj súbory, ktoré máte vo Vašom zariadení. Obzvlášť narážame na stovky fotografií a videí, ktoré si nepozriete ako je rok dlhý či hudbu, ktorú nepočúvate, ale máte ju v smartfóne len preto, aby ste ju mali stále so sebou.

Slabá batérie = pomalší smartfón?

Spomínate si ešte na koniec roka 2017 a  sťažnosti zákazníkov spoločnosti Apple na slabší výkon ich smartfónov? Nuž, malo to spojitosť s batériami zariadení. Spoločnosť Apple sa totiž rozhodla, že ako sa skracuje životnosť batérie, tak aby to používatelia nepocítili v tak výraznej miere, tak jednoducho softvérovo znížila výkon jednotlivých zariadení. Inými slovami, na úkor ubúdania kapacity batérie, spoločnosť znížila výkon CPU. Vďaka tomu dosiahla predĺženie životnosti zariadenia na jedno nabitie.

vybija sa vam rychlo bateria v android samrtfone
Zdroj: vosveteit.sk

Čo teda robiť?

Prvým krokom ak chcete urýchliť reakcie Vášho smartfónu, tak využite cloud služby a  presuňte na ne Vaše dáta ako sú fotografie, videá, hudba a podobne. Druhým krokom by malo byť odstránenie aplikácií a hier, ktoré ste nepoužili dlhšie ako mesiac. Verte či nie, bude to väčšina aplikácií vo Vašom smartfóne. Už iba aplikovanie týchto dvoch krokov Vám môže citeľne zrýchliť plynulosť a chod Vášho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre