SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo Hubblov ďalekohľad nie je schopný odfotiť jasný záber Pluta, ale so vzdialenými galaxiami nemá problémy?

Ďalekohľad nám dennodenne prináša strhujúce zábery exotických galaxií

Hubblov vesmírny ďalekohľad nám neustále prináša dychberúce zábery vzdialených galaxií, no má problém zachytiť jasné zábery objektov, ktoré sa nachádzajú oveľa bližšie. Ako vlastne Hubblov ďalekohľad funguje a prečo sa mu nedarilo odfotiť trpasličiu planétu Pluto?

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Galaxia Andromeda
Zdroj: NASA

Táto známa fotografia zachytáva nášho najbližšieho suseda, galaxiu Andromeda. Tá sa od nás nachádza približne 2-milióny svetelných rokov ďaleko. Napriek tomu, ak by bola Andromeda dostatočne jasná, na oblohe by sme ju mohli vidieť 6-krát väčšiu, než naše Slnko. Dôvod? Jej veľkosť. Andromeda  má v priemere okolo 220-tisíc svetelných rokov. Ak by sme porovnali jej priemer so vzdialenosťou od Mliečnej dráhy, 2-milióny svetelných rokov sa nejaví ako extrémna diaľka. Téme sa venuje aj YouTube kanál Astrum.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Fotografia Pluta zachytená Hubblovým ďalekohľadom. Zdroj: youtube.com (Astrum)

Teda aspoň nie pre Hubblov vesmírny ďalekohľad. Keď mal ďalekohľad zachytiť fotografiu Andromedy, nastal ešte jeden zvláštny problém. Nedokázal dostatočne oddialiť na to, aby sa do záberu zmestila celá galaxia. Záber, ktorý ste mali možnosť vidieť je koláž niekoľkých fotografií, pozliepaných dokopy.

Nepredstaviteľná veľkosť galaxii

Ostatné galaxie, ktoré sa nachádzajú pri nás nie sú tak veľké ako Andromeda, no aj tak sú dostatočne veľké na to, aby ich vedel Hubblov ďalekohľad zachytiť. Príkladom je galaxia M101, ktorá ak by bola dostatočne jasná, na našej nočnej oblohe by sme ju videli len o čosi menšiu ako náš Mesiac.

Späť k planéte Pluto. Na opísanie veľkosti objektu na nočnej oblohe sa využíva uhlová vzdialenosť, ktorá pracuje v stupňoch, uhlových minútach a uhlových sekundách. Galaxia Andromeda má na našej oblohe uhlovú vzdialenosť 3. Mesiac má 30 uhlových minút a galaxia M101 28 uhlových minút. Na druhú stranu Pluto má iba 0.11 uhlových sekúnd, čo znamená, že na našej oblohe je to len miniatúrna bodôčka.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Veľkosť Andromedy na našej oblohe. Zdroj: youtube.com (Astrum)

Ak si odfotíte lúku plnú kvetov s panelákmi v pozadí, zistíte že ak zväčšíte malý kvietok na zemi, tiež bude rozostrený a nejasný, pritom budovy v pozadí, ktoré sú oveľa ďalej ostávajú ostré. Rovnako funguje aj Hubblov vesmírny ďalekohľad a fotografie vzdialených galaxií.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky