Prečo by ste mali pravidelne reštartovať váš smartfón? Toto sa deje so zariadením, keď ho reštartujete!

Dokáže reštartovanie zariadenia vyriešiť problémy s chodom Android smartfónu?

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Určite ste už počuli: „Skúsili ste to vypnúť a potom zapnúť?“. Ide o prvú radu, ktorú dostanete od technikov, keď máte problémy s vašim zariadením. Otázkou je, má táto rada nejaké opodstatnenie, či ide o prázdnu frázu?

Všetko je to o RAM

Pokiaľ ide o riešenie problémov spojených s chodom a rýchlosťou smartfónu, častokrát ide o jednu vec, ktorou je využitie RAM pamäte. Väčšina zariadení a operačných systémov v našich smartfónoch, či počítačoch, zapĺňajú RAM tak, ako používame aplikácie. Čím viac aplikácií otvoríte, tak tým viac RAM zaberajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, tieto aplikácie, ktoré otvárame, sú neskôr zatváranými. V skutočnosti však potom, ako ich zatvoríme, tak nie sú úplne zatvorené. Zvyšky týchto aplikácií, sú stále uloženými v dočasnej pamäti, čím dochádza k postupnému zahlcovaniu pamäte. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú naše zariadenia plynúcim časom, ako ich používame, pomalšími.

Rovnako treba dodať, že používatelia sa môžu častokrát stretnúť aj s problémami, ako je napríklad nesprávne fungovanie hlasitosti zariadenia, rôzne chyby v zobrazení obsahu na displeji a podobne. Častým problémom je napríklad aj trhavý pohyb naprieč rozhraním smartfónu. Problémom v tomto prípade najčastejšie je, že aplikácie na pozadí, nefungujú tak, ako by mali.

Mimochodom, jednou zo zaujímavosti v súvislosti s RAM pamäťou je, že keď pravidelne vypíname a zapíname aplikácie, tak dochádza k rozptýleniu ich kódu, ktorý môžeme neskôr nájsť rozptýlený v celej RAM pamäti. Dobrou správou však je, že rýchlosti RAM pamätí sú dnes natoľko rýchlymi, že „danie dokopy“ týchto informácií a dát, netrvá dlho. Vráťme sa však späť k téme.

Ako môže pomôcť reštartovanie smartfónu?

Otázkou zostáva, môže reštartovanie smartfónu pomôcť vyriešiť problémy s chodom zariadenia? Samozrejme, hoci reštartovanie zariadenia nie je „všemohúcim liekom“, tak aj napriek tomu, je schopné vyriešiť veľké množstvo problémov, s ktorými sa môžeme stretnúť pri používaní telefónu.

Dôvodom, prečo reštartovanie zariadenia môže pomôcť odstrániť rôzne neduhy smartfónu je, že keď dôjde k jeho reštartovaniu, tak všetko čo je v pamäti RAM, sa vymaže. Všetky fragmenty predtým spustených aplikácií sa odstránia a všetky aktuálne otvorené aplikácie sa zabijú. Keď sa telefón reštartuje, pamäť RAM je v podstate „vyčistená“, takže začínate s „čerstvým zariadením“. Rovnako treba pripomenúť, že keď reštartujete telefón, prinútite všetko, čo beží na pozadí, aby sa znova spustilo. Inými slovami, zle fungujúce aplikácie, v ktorých sa začali objavovať chyby, sa znova naštartujú, čím dôjde k odstráneniu chýb.  Rovnako sa vykonajú aj ďalšie dôležité veci, ako je vymazanie a opätovné priradenie pamäte VRAM, ktorú používa váš GPU, vymažete „zlé údaje“ a uvoľníte pamäť z nesprávne fungujúcich aplikácií bez ďalších nepriaznivých účinkov na spustený systém.

V závere musíme dodať, že vám neodporúčame za týmto účelom využívať rôzne aplikácie tretích strán, ktoré sľubujú, že vám zrýchlia zariadenia prostredníctvom premazania dát v RAM pamäti. Najefektívnejším riešením je reštartovať vaše zariadenia prirodzeným spôsobom aspoň jedenkrát, ak nie každý deň, tak aspoň každé 2-3 dni.

Via howtogeek

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre