Prečo by sme nemali bezhlavo veriť online recenziám? Takto odhalíte falošný obsah na internete!

Na svete existujú rôzne klikacie farmy, ktoré dokážu za peniaze nafúknuť určitú stránku, alebo produkt.

Prečo neveriť online recenziám?
Farma na kliky z Thajska. Zdroj: YouTube(Owniz Fusion)

Recenzie sú nepochybne dôležitým faktorom pri rozhodovaní. Vyberáme si podľa nich smartfóny, počítače, bicykle, reštaurácie, no proste naozaj všetko. Stalo sa vám už ale to, že vás najlepší produkt vôbec neoslnil a čo viac, nedokázali ste pochopiť, prečo by ho niekto hodnotil tak vysoko?

Samozrejme, sto ľudí, sto chutí. Každému vyhovuje niečo iné a tak je úplne možné, že daný produkt nie je pre vás. Môže sa stať aj to, že ste nešťastnou náhodou dostali poškodenú verziu. Oveľa pravdepodobnejšie ale je to, že ste sa stali obeťou klikacej farmy, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klikacia farma nie je nič ilegálne a vo svojej podstate ide o dosť široký pojem. Vo všeobecnosti môže ísť napríklad o profil, ktorý vďaka klikacej farme dostal obrovské množstvo lajkov a sledovateľov. V podstate ide o akúkoľvek spoločnosť, ktorá „nafukuje“ obsahy určitej stránky. Spoločnosť si najme väčšinou lacnú pracovnú silu, ktorá strávi celý deň prácou na stránke.

Náplň práce väčšinou spočíva v lajkovaní stránok na sociálnych médiách, dávanie 5-hviezdičkových recenzií na určité produkty, či komentovaní profilov. Niekedy ide o pracovníkov, ktorí sedia v kancelárii, alebo v sklade so svojimi zariadeniami a každý deň sa venujú jednému a tomu istému. Niekedy môžu dostať bonusy, ak ich výkon prekoná očakávania.

Niektorí však klikacie farmy obhajujú a tvrdia, že je to súčasťou kultúry „fušiek“. Mladí ľudia čoraz častejšie hľadajú na internete fušky, ktoré by mohli z pohodlia domova spraviť a trochu si privyrobiť. Klikaciu farmu nemusia viesť len skupinky, ale stačí aj jednotlivec. Ten má často k dispozícii desiatky, alebo stovky zariadení.

Každý si môže za kliky zaplatiť. Túto službu používajú napríklad aj spoločnosti, ktoré sľúbili určitú premávku na ich stránke, no čísla boli menšie, než predpokladali. Je veľa dôvodov, prečo klikacie farmy vznikli, no vo väčšine prípadov sa používajú na určitú formu podvodu.

Perfektné recenzie, ale mizerný produkt? Na toto si dajte pozor

My ľudia veríme produktom, ktoré majú pozitívne ohlasy. Radšej si vyberieme produkt, ktorý má tisíce pozitívnych ohlasov, ako ten, čo má iba dva, alebo tri. Spoločnosti to využívajú a najímajú si klikacie farmy na to, aby celý deň písali 5-hviezičkové recenzie.

Hoci už bolo vykonaných niekoľko razií na rôzne klikacie farmy, samotná aktivita sa nepovažuje za úplne nelegálnu. Funguje v takzvanej „šedej zóne“ kde sa definícia toho, či ide o legálnu činnosť, alebo nie, určuje podľa zákonov jednotlivej krajiny. Vo všeobecnosti ale ide o odsudzovanú činnosť. Veľké spoločnosti, ako napríklad Google, či Facebook, sa proti tomu snažia bojovať.

Lenže ako spoznáte, že recenzie na produkte nie sú skutočné? Stačí sa pozrieť na niekoľko základných vecí. Prvou je, že ak má produkt tisíce perfektných hodnotení, no nie veľa z tých ostatných, niečo je zle. My ľudia sme niekedy až prehnane kritickí a aj dokonalému produktu dáme tri hviezdičky z piatich. Môže to byť vkusom, alebo aj tým, že dostali chybný produkt, no jedno je jasné. Hodnotenia, ktoré neboli kúpené, budú oveľa rozmanitejšie.

Ďalším trikom je pozrieť sa na samotné recenzie. Je tam niečo napísané? Je to len pár slov? Znejú všetky recenzie rovnako? Ľudia, ktorí na farmách pracujú väčšinou používajú rovnaké komentáre, aby šetrili časom. Všimnite si ale aj fotky, ak nejaké prikladajú. Tie by mali vyzerať „domácky“ a nie tak, že boli odfotené v štúdiu s profi kamerou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre