Prečo Android potrebuje viac operačnej pamäte RAM ako iOS? Toto je vysvetlenie, ktoré ste asi nepoznali

Viac RAM nemusí nutne znamenať lepší výkon.

Niekoľko dní dozadu sme sa venovali téme, prečo Android smartfóny potrebujú z roka na rok viac operačnej pamäte RAM. Vo všeobecnosti platí, že všetky tie pekné animácie, nové grafické prvky, ale i funkcie, potrebujú jednoducho viac výpočtovej sily. Google preto odporúča, aby nové telefóny s Androidom 12 disponovali aspoň 6GB RAM. V prípade starších verzií Androidu mnohé smartfóny rovnako disponujú veľkou operačnou pamäťou. Napríklad mnohé minuloročné vlajkové lode majú 8GB alebo viac RAM pamäte. Pri pohľade na telefóny s iOS je situácia však inou. Napríklad taký iPhone 12 má 4GB RAM a rovnako ide o vlajkovú loď. Otázkou je, prečo? Na tému upozorňuje portál makeuseof.com.

Prečo Android smartfóny potrebujú viac RAM pamäte ako iPhone telefóny?

Na veľkosť RAM pamäte vplýva viacero faktorov. Začnime však pekne po poriadku. Android je vo všeobecnosti navrhnutý pre veľký počet rôznych zariadení a preto musí byť kompatibilný s rôznymi procesormi a ďalším hardvérom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android aplikácie vo všeobecnosti využívajú programovací jazyk Java. Tento programovací jazyk je veľmi šikovný. Dôvodom je, že môžete aplikáciu napísať v Jave a následne tento kód môžete „preložiť za behu“, aby aplikácia fungovala v akomkoľvek systéme, kde je to potrebné. Za týmto účelom sa využíva takzvaný „virtuálny stroj Java“. Tento proces však vyžaduje pomerne veľa zdrojov zariadenia, najmä operačnej pamäte RAM.

„V prvom rade je to kvôli spôsobu, akým je navrhnutý operačný systém Androidu a iOS. iOS je napísaný v „Swifte“. Zatiaľ čo Android využíva Javu.“

V minulosti tento proces prekladu Javy bol oveľa náročnejším ako dnes. Mohlo by sa preto zdať, že telefóny budú plynúcim časom potrebovať čoraz menej RAM pamäte. Na druhej strane, aplikácie sú čoraz komplexnejšie a zložitejšie a tak vyžadujú viac zdrojov. To je dôvod, prečo trend zvyšovania RAM pamäte je stále aktuálnym.

Dôvod, prečo Android využíva tento programovací jazyk je, že Android je navrhnutý pre širokú škálu zariadení od rôznych výrobcov, ktorí využívajú rôzny hardvér.

Prečo iOS zariadenia potrebujú menej RAM?

Hlavnou výhodou Androidu je, že je flexibilný a možno ho prispôsobiť, aby fungoval viac menej na hocijakom zariadení. Ide však aj o jeho najväčšiu slabinu. Ak chcete používať iOS, tak máte iba jednu možnosti – iPhone. Hlavnou výhodou spoločnosti Apple je, že dokonalo pozná zariadenia, na ktorých beží iOS. To spoločnosti umožňuje rozhodovať o dizajne softvéru. Napríklad, zatiaľ čo Google s Androidom musí rátať s tým, že Android môže bežať na rôznych typoch procesora, tak Apple vie, že iOS bude kompatibilný len s čipmi založenými na ARM technológii. iOS vo všeobecnosti využíva programovací jazyk Swift. Ide mimochodom o programovací jazyk, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Apple.

iOS preto nepotrebuje virtuálny stroj, či kompilátor, aby bol schopný pracovať s aplikáciami na iných zariadeniach, ako sú telefóny iPhone. Všetky aplikácie sú skompilované do natívneho kódu a tento kód sa spúšťa priamo v hardvéri. Znamená to, že celkovo potrebuje na svoje riadne fungovanie menej RAM pamäte.

„iOS je natívna platforma a kód beží priamo bez prekladu, vďaka čomu sú telefóny iPhone oveľa efektívnejšie.“

Manažment prideľovania RAM pamäte je odlišný

Rovnako treba uviesť i to, že Android a iOS majú rôzny prístup k správe operačnej pamäte. Zatiaľ čo s pamäťou Androidu pracuje operačný systém, tak o manažment pamäte v prípade iOS zariadení, sa starajú samotné aplikácie.

Android smartfóny využívajú technológiu „Garbage collection“. Tento proces je kľúčom k uvoľňovaniu operačnej pamäte potom, ako vypnete aplikáciu, či hru. Problémom však je, že tento proces potrebuje niekoľkokrát viac RAM pamäte na vypnutie aplikácie, ako spotrebúva samotná aplikácia. Preto Android potrebuje viac RAM pamäte, aby nedochádzalo k spomaleniu zariadenia.

Rovnako treba povedať, že Android aplikácie majú viac voľnosti. To znamená, že môžu pristupovať k službám alebo vykonávať úlohy následného spracovania na pozadí s menším obmedzením ako v systéme iOS. Vývojári aplikácií pre Android môžu napríklad zaistiť, aby aplikácia zostala trvalo zapnutou na pozadí. To spotrebúva RAM, ktorú inak môžu používať iné aplikácie. Tak isto treba uviesť, že Android sa rozhodne zastaviť aplikácie bežiace na pozadí len v prípade, keď sa minie dostupná pamäť RAM.

Na druhej strane, keď stlačíte tlačidlo Domov na iPhone telefóne, aplikácia prejde z aktívneho stavu do stavu na pozadí a potom ak sa znova neotvorí, tak dôjde k jej pozastaveniu.

„Android uplatňuje iný prístup k správe RAM pamäti v porovnaní s iOS.“

Tieto pozastavené aplikácie zostávajú v pamäti, takže používateľ môže pri opätovnom otvorení rýchlo pokračovať, pričom príliš nevybíjajú batériu ani nevyužívajú veľa zdrojov.

Ak sa pamäť stáva vzácnou, iOS sám presunie pozastavené aplikácie do stavu, v ktorom sa nespustí, a získa späť svoju pamäť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre