Spravodajstvo

Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou

Nehodu, ktorú nik nečakal, zapríčinila nepozornosť

V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience.

Konkrétne išlo o let s číslom 5390, ktorý odlietal z letiska v Birminghame, na letisko Málaga v Španielsku. Všetko prebiehalo v poriadku a piloti sa riadili podľa protokolov. Vo výške približne 5-tisíc metrov nad zemou však pasažieri počuli obrovské tresnutie, ktoré prichádzalo z kokpitu. Piloti vôbec netušili, že pár dní pred odletom bolo v kabíne menené jedno z okien a že výmenu robil mechanik, ktorý nemal dva roky skúsenosť s ničím podobným.

Čo zapríčinilo nehodu?

Každopádne, mechanik vytiahol manuál, aby si „osviežil pamäť“ a rozhodol sa okno opraviť svojpomocne. Aspoň tak sa píše v oficiálnej správe o nehode. Mechanik si nedal dostatočný pozor. Šróby, ktoré pasovali do okna kokpitu meral podľa oka. Zistil, že má pri sebe len päť šróbov správnej veľkosti a ďalšie musí ísť hľadať do skladu. Tam po tme dohľadal zvyšok, opäť podľa oka.

Ukázalo sa, že veľa šróbov, ktorými tento mechanik pripevnil okno o rám, boli v skutočnosti o číslo menšie, než tie, ktoré tam pasujú. Jeho nepozornosť spôsobila odtrhnutie okna počas letu a vytiahnutie kapitána Tima Lancastera z kokpitu von. Šťastím bolo, že sa nohy kapitána zachytili o konzolu. To dalo jednej zo stewardok dosť času na to, chytiť kapitána okolo pása, zatiaľ čo ostatní piloti dotiahli uvoľnené veci v kabíne.

Kapitána, ktorý trčal cez okno von, sa ani napriek pomoci nepodarilo stiahnuť späť do kabíny. Preto sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, napriek tomu, že mu z okna visel človek. Čo je však pozoruhodné, nikomu sa počas incidentu nestalo nič vážne. Kapitán Lancaster odišiel s pár zlomeninami, omrzlinami a modrinami.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close