Prečítajte si, ako môže vyzerať nočná mora každého astronauta

Vesmírne prechádzky znejú exoticky, no v skutočnosti to až taká zábava nie je

Nocna mora austronauta
Zdroj: YouTube (V101 Science)

Najhoršia predstava, ktorej musia astronauti na vesmírnej stanici čeliť je „odplávanie“ do temného vesmírneho priestoru. Za normálnych okolností sú k Medzinárodnej vesmírnej stanici pripútaní špeciálnym lanom, no čo ak by sa toto lano pretrhlo?

Na tému upozorňuje aj YouTube kanál V101 Science. Ak by sa bezpečnostné lano roztrhlo a astronaut uviazol vo vákuu, vesmírne agentúry majú pripravené protokoly na jeho záchranu. Prvou možnosťou pre ohrozeného astronauta by bolo aktivovať modul SAFER (pozn. redakcie: Simplified Aid For Eva Rescue). Ide o záchranný jetpack, ktorý umožní astronautovi pohyb v núdzových situáciách. Vo vákuu by totiž bolo zbytočné mávať rukami a snažiť sa „plávať.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by modul SAFER zlyhal, alebo by bol astronaut v bezvedomí, jeho jedinou šancou by boli kolegovia, ktorí by sa nachádzali na vesmírnej stanici. Ich úlohou by bolo zorganizovať záchrannú misiu. Tá by však nebola vôbec jednoduchá. Momentálne neexistuje žiadne vesmírne vozidlo, ktoré by mohli použiť v prípade, že by jeden z ich kolegov ostal uviaznutý vo vesmíre.

Astronautov koniec

V prípade, že sa záchranné lano pretrhne, jetpack zlyhá a kolegovia nedokážu zorganizovať úspešnú záchrannú misiu, astronaut bude naďalej unášaný vesmírom v smere síl, ktoré naňho predtým pôsobili. Astronaut by sa nachádzal v beztiažovom stave, pravdepodobne v nekontrolovateľnej rotácii a žiaden pohyb by ho nedokázal zachrániť.

Astronaut by ostal na obežnej dráhe a ak by bol jeho skafander neporušený, pravdepodobne by žil ešte nasledujúcich 8 hodín, kým by mu nedošla zásoba kyslíka. Ak by sa jeho skafander poškodil, tento čas by sa výrazne skrátil. Keď je ľudské telo vystavené otvorenému vesmíru, stratí vedomie do 15 sekúnd. Následne by mu zovrela krv, spolu s ostatnými telesnými tekutinami. Pretože vo vesmíre nie je žiaden tlak, vriace tekutiny by spôsobili napuchnutie celého tela, až na dvojnásobok pôvodnej veľkosti.

Ak by bol astronaut vymrštený do vesmíru tou správnou rýchlosťou a v správnom uhle, jednou z možností by bolo, že by sa dostal na kolízny kurz so Zemou. V tom prípade by sa nedostal na povrch, ale zhorel by v atmosfére, rovnako ako padajúce hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre