SpravodajstvoVeda a výskum

Prečítajte si, ako dve vesmírne agentúry takmer stratili sondu za miliardu dolárov

Čo sa nakoniec stalo so sondou SOHO?

V júni 1998 čelila americká NASA a Európska vesmírna agentúra katastrofe. Jeden z ich miliardových satelitov sa vymkol kontrole. Začal sa totiž nekontrolovateľne točiť, nekomunikoval so Zemou, palivo pomaly zamŕzalo a batérie sa každým dňom vybíjali, hovorí sa v YouTube videu používateľa SciShow Space.

Išlo o sondu SOHO (pozn. redakcie. Solar and Heliospheric Observatory), ktorej hlavnou úlohou bolo získavať informácie o našom Slnku. Pomocou tejto misie sa chceli astronómovia dozvedieť, ako presne funguje naša hviezda. Zároveň dúfali, že pomocou získaných informácií sa budeme vedieť lepšie brániť pred solárnymi búrkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neľahký štart

Problémy sa so sondou ťahali už od začiatku. Len hodinu pred štartom sa odlomil kus rakety a misia bola odložená. Len o vlások sa podarilo uniknúť explózii, ktorá by sondu SOHO úplne zničila. Nakoniec sa však sonda dostala do vesmíru, v decembri 1995. Už predbežné pozorovania odhalili turbulentné počasie na povrchu Slnka. Špeciálny spektrometer odhalil tornáda, ktoré boli vytvorené z plazmy a boli široké približne ako celá naša planéta.

Už vtedy sme mohli pozorovať, aký nebezpečný vie byť povrch Slnka a to aj v dobe jeho nízkej aktivity. Vedci však predpokladali, že tieto tornáda boli prepojené s dierami v magnetickom poli Slnka. Misia prebiehala podľa plánov a tím sa rozhodol, že ju predĺži o ďalších päť rokov. Vtedy nastala nehoda.

Inžinieri, monitorujúci sondu, vykonávali rutinné testy gyroskopov, ktoré udržiavali sondu stabilizovanú. Omylom však vynechali jeden krok, ktorý spôsobil poškodenie gyroskopov a sonda sa tak nedala stabilizovať. Vedci s ňou stratili kontakt na celé štyri týždne. Nakoniec sa im podarilo sa s ňou spojiť tak, že vyslali silný radarový signál.

Zároveň si uvedomili, že existuje spôsob, ako sondu zachrániť. SOHO totiž mala nainštalovanú sadu reakčných kolies, ktoré boli určené primárne na točenie. Vedci však mohli skúsiť pomocou nich sondu stabilizovať. Nakoniec sa ukázalo, že tieto reakčné kolesá fungujú oveľa lepšie ako gyroskopy, určené špecificky na stabilizáciu sondy. SOHO nakoniec prežila a vedcom poskytuje informácie už viac ako 20 rokov. Zaujímavosťou je, že sonda má skrytý talent a to je odhaľovanie komét. Sonde sa totiž podarilo odhaliť viac ako tisíc komét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close