BezpečnosťSpravodajstvo

Právnik Facebooku: „používatelia nemajú „žiadne“ očakávania od ochrany súkromia,…“. Ako je to s Vami?

Súkromie v spojitosti so sociálnymi sieťami je stále frekventovanejšou témou. Dôvody prečo tomu tak je nemusíme dlho hľadať. Napríklad, nie tak dávno sa hovorilo tom, že viac ako 540 miliónov Facebook účtov bolo umiestnených na nezabezpečených serveroch, alebo ďalej, že viacero zamestnancov malo prístup k miliónom hesiel od účtov uložených v plain-texte (pozn. redakcie: v najzakladanejšom textovom dokumente), a podobne.

Portál dailydot.com upozornil na niekoľko vyjadrení zástupcu spoločnosti Facebook, konkrétne na právnika spoločnosti Orin Snyder-a, ktorý vo štvrtok počas súdneho sporu mal niekoľko kontroverzných vyjadrení, ktorými sa snažil obhájiť úniky osobných informácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poslednou kvapkou v mori, ktorá viedla k viacerým súdnym sporom je škandál „Cambridge Analytica“. V skratke sa jednalo o škandál, ktorý spočíval v zneužívaní osobných informácií s cieľom ovplyvnenia voličských preferencií. Osobné informácie pritom pochádzali z veľkej časti zo sociálnej siete Facebook.

Mnohí by očakávali, že Facebook sklopí „uši“ a škandál jednoducho časom prehrmí. O to viac slová právnika spoločnosti mnohých prekvapili, ktorý napríklad povedal:

„(pozn. redakcie: používatelia sociálnych sietí) nemajú žiadne očakávania od súkromia“.

V rámci obhajoby spomenul aj to, že súkromie jednoducho neexistuje.

„Neexistuje žiadne narušenie súkromia, pretože súkromie neexistuje,.“

Ďalej v snahe zmietnuť obžaľobu zo stola, Facebook prirovnal k „digitálnemu námestiu“, kde uviedol, že používatelia Facebooku dobrovoľne poskytujú svoje osobné informácie. Ďalej poznamenal:

„Musíte si pozorne strážiť niečo, od čoho očakávate, aby bolo súkromné…“

Samozrejme, americký súd tieto vyjadrenia nenechal bez povšimnutia. Sudca Vince Chhabria na to reagoval:

„To čo teraz hovoríte je v rozpore so šíriacou sa správou Facebooku o súkromí.“

Treba však bez pochyby povedať, že Snyder má vo svojej podstate pravdu. Dáta odovzdávame na dobrovoľnej báze, výmenou za služby, ktoré naspäť dostávame. Problémy spojené s ochranou osobných dát sa však netýkajú len sociálnej siete Facebook, v skutočnosti ich zdieľame s desiatkami rôznych služieb. Napríklad, nedávno publikovaná štúdia skúmala aký typ súkromných dát odovzdávame tým najväčším technologickým gigantom.  Mimochodom, ak Vás zaujíma aké dáta o Vás Facebook zbiera, tak nedávno sme Vám priniesli návod ako to môžete zistiť.

Zdroj: dailydot.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close