Pozrite si zoznam najvypuklejších citlivých údajov, ktoré pri hacknutí smartfónu môžu byť nepekne zneužité

Smartfónu sú zlatou baňou na citlivé údaje, ktoré môžu byť hacknuté. Pozrite si výber tých najcitlivejších dát, ktoré máme uložené v telefóne.

hacked mobil pexels-photo-301718
Zdroj: Pexel.com, úprava VoSveteIt.sk

Smartfón je v  podstate malým počítačom, ktorý schováva vo svojich útrobách kvantá citlivých  dát. Pár dní dozadu sme Vám priniesli report, v ktorom sme ukázali najčastejšie príznaky toho, že Váš telefón bol hacknutým. Tentokrát Vám prinášame prehľad najexponovanejších citlivých dát, ktoré môžu byť zneužité za podmienky, že Váš telefón je napadnutý škodlivým softwarom.

Aj tieto dáta a informácie môžu byť zneužité

V  lepšom prípade, ak je Váš smartfón napadnutý škodlivým softwarom, tak Vás budú otravovať desiatky reklám. V tom horšom môžu byť zneužité citlivé dáta v prospech útočníka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Informácie z  internetové prehliadača

História prehliadača nie je jedinou informáciou, ktorú môže útočník získať. Sú to aj cookies súbory, heslá s  ktorými sa prihlasujete do sociálnych sietí či iných služieb. V nesprávnych rukách súkromné profily už nemusia byť naďalej súkromnými, a na povrch sa môžu dostať napríklad fotografie, ktoré boli určené len Vám či malému okruhu ľudí a podobne.

Vaša domáca adresa a informácie o Vás

Vaša domáca adresa v  kombinácií s ďalšími informáciami ako je napríklad meno, dátum narodenia a podobne, môže byť zneužitá na krádež identity. Vďaka súkromným informáciám môžu útočníci napríklad uzatvárať rôzne typy zmlúv, vrátane pôžičiek alebo sa autorizovať v rôznych službách.

E-mailové adresy

E-mailová adresy už dávno neslúžia len za účelom odosielania a  prijímania správ. Častokrát sa využívajú aj na synchronizáciu kontaktov, hesiel a ďalších informácií medzi zariadeniami. Nehovor viac o kompletnej komunikácií, či už pracovnej alebo súkromnej.

Údaje o  polohe

Údaje o pohybe sú ďalšou súkromnou informáciou, ktorá môže byť nepekne zneužitá vo Váš neprospech. A  to napríklad vytvorením mapy pohybov či Vašich návykov.

Fotografie, dáta, súbory

Odhliadnuc od fyzických dát, ktoré sú uložené priamo v  zariadení, tak čoraz vypuklejším problémom sú aj cloudové služby, do ktorých nahrávame kvantá dát. Nie sú to pritom len fotografie, ale častokrát aj citlivé dáta ako je napríklad účtovníctvo, zmluvy či iné informácie, ku ktorým chceme mať neustále prístup.

Sociálne siete

Využívate trvalé prihlásenie? Aj my. V prípade napadnutia škodlivým softwarom, ktorý je navrhnutý na získanie dát z  rôznych služieb je to priam zlatá baňa informácií. Útočník takto nie len že môže získať prístup k informáciám, ale môže aj vystupovať pod Vašim menom.

Bankové aplikácie či online platobné služby

Platíte pomocou aplikácií alebo využívate bankové aplikácie? Nuž, aj tieto informácie môžu byť zneužitými vo Váš neprospech. Vo väčšine prípadoch sa do nich totiž prihlasujeme či pomocou e-mailu (napr. Paypal) alebo heslom (napr. bankové aplikácie). Preto určite odporúčame využívať dvojitú autentifikáciu, teda minimálne v  aplikáciách, v ktorých narábate s peniazmi.

Ako sa brániť pred hacknutím?

Nexistuje žiaden univerzálny návod ako sa brániť pred napadnutím škodlivého softwaru. Existuje však niekoľko pravidiel, s  ktorými viete znížiť pravdepodobnosť napadnutia. Sú nimi neinštalovanie aplikácií a hier z neznámych a nedôveryhodných zdrojov, neudeľovať bezhlavo oprávnenia aplikáciám, aby mal prístup ka uloženým informáciám v smartfóne, a nevyužívať verejné Wi-Fi siete.

Stretli ste sa už niekedy so zneužitím Vašich údajov?

Článok bol inšpirovaný portálom antivirus-android.sk

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre