Pozrite si unikátny záber sondy MRO, ktorej sa podarilo zachytiť fotografiu prašného tornáda na povrchu Marsu

Kvôli ich krátkej životnosti je fotografia pre vedcov vzácnym darčekom

Planeta Mars
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Prašné tornáda nie sú nezvyčajným javom na povrchu Marsu. Červená planéta je nakoniec veľmi prašným a veterným miestom. Tornáda väčšinou zmiznú hneď ako sa objavia, preto je ich zachytenie na kameru pre vedcov veľmi významným úspechom.

V októbri 2019 zhotovila sonda americkej NASA, Mars Reconnaissance Orbiter fotografiu naozaj obrovského prašného tornáda. Urobila tak pomocou výkonnej kamery HiRISE (pozn. redakcie: High Resolution Imaging Science Experiment), ktorá zachytáva fotografie marťanského povrchu od roku 2006.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mars
Fotka z roku 2019. Zdroj: NASA

V pondelok uverejnili vedci z univerzity v Arizone detaily týkajúce sa prašného tornáda, ktoré sa objavilo na jednej zo sopečných plání. Jadro tornáda je široké 50 metrov a podľa dostupných údajov narástlo do výšky 650 metrov. Hoci ide o veľké tornádo, ani zďaleka nepatrí k tým najväčším. V roku 2012 zachytila kamera HiRISE aktívne tornádo, ktoré malo výšku až 20 km. Jeho centrum však nebolo oveľa väčšie než v novom prípade. Tornádo bolo široké 70 metrov.

Prašné tornáda vznikajú v oblastiach, kde sa nachádzajú vzduchové bubliny a nízky tlak vzduchu. Ide o dôležitý jav, ktorý pomáha prachovým časticiam dostať sa vysoko do marťanskej atmosféry a udržiava tak počasie a klímu planéty.

Mars
Tornádo z roku 2012. Zdroj: NASA

Budúci kolonisti si už teraz musia dať pozor na obrovské množstvo vecí a teraz medzi ne budú musieť pridať aj vysoké tornáda plné prachu a úlomkov skál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre