Pozrite si prvú globálnu geologickú mapu mesiaca Titan, ktorý obieha okolo planéty Saturn

Pozrite si vôbec prvú geologickú mapu mesiaca Titan vytvorenú v NASA, ktorý je najväčším mesiacom z 82 známych mesiacov planéty Saturn.

Titan mesiac Saturnu
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill) (CC BY 2.0)

NASA vytvorila prvú globálnu geologickú mapu mesiaca Titan, ktorý obieha okolo planéty Saturn. Predtým ako prejdeme k  samotnej mape, tak si musíme povedať dačo aj o planéte Saturn. Jedná sa o druhú najväčšiu planétu v našej slnečnej sústave. Planéta je jedinečná vďaka viacerým faktorom, jedným z nich aj to, že je obklopená tisíckami krásnych prstencov.

Satutn space-1411922_1280
Zdroj: Pixabay.com (looser)

Okrem toho, planéte trvá približne 10,7 hodiny, aby sa otočila okolo svojej osi. Zaujímavosťou je, že okolo Slnka planéta obehne raz za 29 rokov. Jadro planéty má teplotu približne 11 700 °C a je tvorené kovovým vodíkom (je tu taký veľký tlak, že inak plynný vodík sa správa ako kov). Sonda Voyager zároveň odhalila, že v  atmosfére je pomer vodíka ku héliu 9:1. Len pre zaujímavosť, planéta je vzdialená od Slnka približne 1 430 miliónov kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mapa odhaľujúca geológiu mesiaca Titan

Prejdime teraz ku  Mesiacom. Áno, planéta nemá jeden 1 mesiac, ale hneď niekoľko desiatok. Ku októbru 2019 ich bolo objavených 82. Najväčším z  nich je Titan, ktorého polomer je 2 575 kilometrov, pričom zaujímavý je z  viacerých uhlov pohľadu. Napríklad tým, že má veľmi hustú atmosféru zloženú hlavne z molekulárneho dusíka a metánu. Svojou výnimočnosťou zaujal aj vedcov NASA, ktorý vytvorili prvú globálnu geologickú mapu tohto mesiaca. Na mape nižšie môžete vidieť globálnu geológiu mesiaca, ktorý obsahuje svet dún, jazier, plání, kráterov ako aj ďalších typov terénu. Len pre zaujímavosť Titan je jediné známe mimozemské teleso, o  ktorom je známe, že na svojom povrchu má stabilné tekutiny. Ďalšou zaujímavosťou je, že namiesto toho aby na Titane pršala voda z oblakov, ktorá plní jazerá a moria, ako je tomu na Zemi, tak na tomto mesiaci prší metám a etán – uhľovodíky, ktoré považujeme za plyny, ale ktoré sa v chladnom podnebí mesiaca správajú ako kvapaliny.

Geologia mesiaca Titan ktory obieha okolo planety Mars (1)
Zdroj: nasa.gov

„Titan má aktívny hydrologický cyklus založený na metáne, ktorý formoval zložitú geologickú krajinu, vďaka čomu je jeho povrch jedným z najviac geologicky najrozmanitejších v slnečnej sústave,“ uviedla Rosaly Lopesová, planetárna geológka NASA, ktorá ďalej dopĺňa: „Napriek rôznym materiálom, teplotám a gravitačným poliam medzi Zemou a Titanom je veľa povrchových prvkov medzi oboma svetmi podobný a dá sa interpretovať ako produkt rovnakých geologických procesov. Mapa ukazuje, že rôzne geologické terény majú jasné rozdelenie zemepisnej šírky, globálne a že niektoré terény pokrývajú oveľa viac územia ako iné. “

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre