Spravodajstvo

Pozrite si predstavu automobilky Lexus, akými dopravnými prostriedkami sa budeme prepravovať po povrchu Mesiaca

Pozrite si víziu 7 dopravných prostriedkov od spoločnosti Lexus, ktoré by sme mali v budúcnosti využívať na prepravu po povrchu Mesiaca.

16. júl 1969 je dňom, kedy na povrchu Mesiaca pristála prvá ľudská posádka, ktorá sa bezpečne vrátila naspäť na Zem. Odvtedy po mesačnom povrchu nekráčal žiaden človek. To by sa však malo v najbližších rokoch zmeniť. Americká NASA plánuje v roku 2024 vyslať na Mesiac ďalších ľudí a rovnaké pláne má aj vizionár Elon Musk, ktorý stojí na čele spoločnosti SpaceX.

Hoci ďalšie pristátie človeka na Mesiaci je ešte relatívne ďaleko pred nami, tak aj napriek tomu viacero spoločností pracuje na potencionálnych vesmírnych dopravných prostriedkoch. Druhým dychom však treba dodať, že zatiaľ ide skôr o koncepty, ako o reálne plány. Jednou z takýchto spoločností je aj automobilka Lexus, ktorá prostredníctvom svojich stránok publikovala víziu viacerých mesačných dopravných prostriedkov.

Koncepty mesačných dopravných prostriedkov

Prvým konceptom, ktorý spoločnosť ukázala je Zero Gravity. Ide o koncept, ktorý ako môžete nižšie vidieť, nesie sa v duchu motorky, avšak bez kolies. Zariadenie by malo využívať technológiu magnetickej levitácie a zároveň by malo dosiahnuť maximálnu rýchlosť až do 500 kilometrov za hodinu.

Zero-Gravity-K.-Dujardin-Detail-1 (1)
Zdroj: Lexus

Lexus Cosmos je ďalším konceptom, ktorý už však nie je určený pre jednotlivca, ale pre väčšiu skupinu ľudí. Ako však aj v prvom prípade, tak aj v tomto, má využívať technológiu magnetickej levitácie. Dizajnér Jean-Baptiste Herny hovorí, že idea ktorá ho viedla k vytvoreniu tohto konceptu je nový luxusný a exkluzívny zážitok z budúcnosti.

Lexus-Cosmos-J.-Henry
Zdroj: Lexus

Bouncing Moon Roller je ďalším konceptom zaujímavého dopravného prostriedku, ktorý pripomína na prvý pohľad „loptičku“ pre škrečkov, pomocou ktorej sa je možné pohybovať. Prvé zdanie však klame, a to aj napriek tomu, že sa jedná o „bublinu“. Táto bublina by podľa dizajnéra mala byť vyrobená z grafénového materiálu a mala by využívať rôzne stabilizátory na to, aby sme sa prostredníctvom nej mohli pohybovať po mesačnom povrchu bez väčších ťažkostí.

Bouncing-Moon-Roller-J.-Marie-
Zdroj: Lexus

Lexus Lunar Cruiser je najrealistickejším konceptom, ktorý nemusí byť až tak ďaleko vzdialený od reality. Jedná sa o 4-kolesové vozidlo, ktoré je možné premeniť na dron pomocou vytočenia kolies do vodorovnej polohy. Tie totiž obsahujú dodatočné motory schopné letu.

Lexus-Lunar-Cruisar-K.-Matsuno
Zdroj: Lexus

5. koncept spoločnosti nesie názov Lexus Lunar Miission a stojí za ním dizajnér Yung Presciutti. Má sa jednať o koncept dopravného zariadenia určený pre ľudí, ktorí prvýkrát idú na Mesiac.

Lexus-Lunar-Mission-Y.-Presciutti
Zdroj: Lexus

The moon racer alebo Mesačný pretekár. Podľa vízie Lexusu sa jedná o športový automobil, ktorý by mal nájsť uplatnenie práve na Mesiaci. Vozidlo by malo byť tak odolné, že by ste mohli s ním skákať v jednotlivých dunách, pretekať sa a podobne. Nuž, je dobré, že Lexus nemyslí len na praktickosť, ale aj na zábavu. Čo poviete?

Lexus-Moon-Racer-Y.-Presciutti
Zdroj: Lexus

Lexus Lunar je posledným vozidlom, z ktorého srší praktickosť. Vízia spoločnosti je, že by malo slúžiť na bezpečný transport ľudí či materiálov, a zároveň by malo slúžiť aj na objavovanie nových častí Mesiaca.

Lexus-Lunar-Y.-Presciutti
Zdroj: Lexus

Ako sa Vám páči vízia jednotlivých mesačných dopravných prostriedkov od Lexusu? Viete si v budúcnosti predstaviť, že tento typ vozidiel by sme využívali na povrchu Mesiaca, prípadne na iných vesmírnych telesách?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
buducnost Dopravné prostriedky Lexus Mesiac

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close