APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Pozrite si najvýznamnejšie udalosti od roku 1962, ktoré formovali herný priemysel do dnešných dní

Pozrite sa, ako sa vyvíjal herný priemysel, v ktorom v minulom roku tržby dosiahli takmer 180 miliárd $ od prvej populárnej hry po súčasnosť.

Väčšine z nás sa hry spájajú s počítačmi, prípadne hernými konzolami ako SEGA, Atari či Playstation. V minulosti to tak bezpochyby bolo, v súčasnosti však existuje oveľa viac platforiem. Od smartfónov, cez príručné konzoly ako Nintendo Switch, až po rôzne headsety, ktoré nás vnesú do virtuálnej reality.  Zatiaľ čo v 80 a 90 rokoch objem peňazí, ktoré pretiekol cez tento druh priemyslu sa celosvetovo pohyboval niekde na úrovni od 15 do 30 miliárd dolárov ročne, tak v minulom roku to bolo takmer 180 miliárd dolárov. Nižšie sme si pre Vás pripravili prehľad najvýznamnejších udalostí, ktoré formovali herný priemysel od roku 1962 až po súčasnosť.

Odštartovala to hra SpaceWar

Prvou populárnou hrou bola hra SPACEWAR, ktorá vznikla v roku 1962 a stál za ňou Steve Russell, programátor z MIT. Len pre zaujímavosť, vytvorenie tejto hry trvalo približne 200-človekohodín.

Spacewar! - 1962
Zdroj: Spacewar

1972 prvá arkádová hra a konzola pre domácnosť

Rok 1972 sa zapísal do histórie herného priemyslu hrou Pong Game a prvou hernou konzolou určenou pre domácnosť – MAGNAVOX ODYSSEY. Za hrou stál vývojár zo spoločnosti Atari, Allan Alcorn. Za prvou hernou konzolou stál Ralph Baer, ktorý prvý prototyp tejto konzoly vytvoril už v roku 1968 a trvalo mu to približne 2 roky. Celosvetovo sa z tejto hernej konzoly predalo niečo medzi 69-100 tisícmi kusov v priebehu prvého roka od jej uvedenia na trh.

MAGNAVOX ODYSSEY
Zdroj: MAGNAVOX ODYSSEY / Wikipedia

1982 – rok, kedy bol predstavený počítač COMMODORE 64

Ďalším prelomovým rokom bol rok 1982, kedy bol predstavený nostalgicky známy počítač COMMODORE 64.  Išlo o 8-bitový počítač, ktorý sa zapísal do Ginesovej knihy rekordov. Išlo totiž o zariadenia, z ktorého sa predali 12,5 až 17 miliónov kusov v rovnakej konfigurácii. Len pre zaujímavosť, COMMODORE 64 mal RAM pamäť o kapacite 64KB a úložný priestor 20KB.

COMMODORE 64
Zdroj: Wikipedia

1985 – Nintendo SNES

Rok 1985 už bol rokom, kedy v hernom priemysle bola vybudovaná relatívne silná konkurencia. Jedným z najväčších hráčov na trhu bola spoločnosť Sega Genesis, ktorá vrhala jednu hru za druhou. Druhým dovtedy silným hráčom bola spoločnosť Nintendo, ktorá sa sústreďovala na kvalitné herné tituly čo jej dopomohlo v polovici 90. rokov ku získaniu dominantnej pozície na trhu s hernou konzolou SNES. Tá bola dostupná na trhu dlhých 13 rokov.

Nintendo NES
Zdroj: Wikipedia

Príručná herná konzola

1989 je rokom, kedy spoločnosť Nintendo uviedla na trh notoricky známu príručnú hernú konzolu GameBoy, ktorá bola 2,6“ displej.

Gameboy
Zdroj: Wikipedia

„Hadík“

Nuž, legendárna hra Had, ktorú sme mohli hrať na telefónoch od Nokie bola predinštalovaná vo viac ako 400-miliónoch zariadeniach. Táto hra je vo všeobecnosti pokladaná za  hru, ktorá odštartovala mobilný herný priemysel.

HAD - Nokia
Zdroj: Youtube (Matthias L)

1998 – Half Life

Half Life bol hrou, ktorá bola viac ako len ďalšia bežná strielačka. Išlo o hru s pútavým príbehom, akú svet doposiaľ nepoznal, a vďaka tomu sa stala jednou z najúspešnejších hier svojej éry. Len pre zaujímavosť, na jej engine vyrástli ďalšie hry. Tou najpopulárnejšou je Counter Strike, ktorý do dnešných dní má širokú fanúšikovskú základňu.

halflife
Zdroj: Wikipedia

Dreamcast

V roku 1998 ešte zostaneme. Bol to rokom, kedy Sega predbehla čas pomocou konzoly s prístupom na internet. Sega Dreamcast je považovaná za prvú hernú konzolu, ktorá zaviedla pojem „online hranie“. Bohužiaľ, hoci išlo o prelomovú konzolu, tak aj napriek tomu nebola úspešnou. V roku 2001 bola ukončená jej výroba a spoločnosť Sega opustila trh s hernými konzolami. V súčasnosti funguje ako vývojárske štúdio.

Sega Dreamcast

Playstation 2

V roku 2000 bola predstavená herná konzola PlayStation 2, ktorá má prívlastok najlepšia predávaná herná konzola na svete. Celosvetovo by sme ju totiž našli v približne 150 miliónoch domácnostiach.

Playstation 2
Zdroj: Wikipedia

2001 – na trh vstupuje Microsoft

Na rýchlo rozvíjajúci sa trh s hrami vstupujem Microsoft s hernou konzolou Xbox. Celosvetovo sa jej do roku 2006 predalo viac ako 24 miliónov kusov a išlo o hlavného konkurenta pre spoločnosť Sony. Len pre zaujímavosť, spolu s touto konzolou spoločnosť Microsoft uviedla na trh aj službu Xbox Live, ktorá funguje do dnešných dní. Ide o službu, ktorá ponúka hry prostredníctvom pravidelného predplatného.

Prva Xbox konzola
Zdroj: Wikipedia

Nintendo GameCube

V roku 2002 na trh vstupuje s novou generáciou herných konzol aj spoločnosť Nintendo s konzolou GameCube. Išlo o prvú hernú konzolu od spoločnosti Nintendo, ktorá využívala po vzore Microsoftu optický disk, ako hlavný ukladací priestor. Celosvetovo bolo predaných takmer 22 miliónov kusov tejto hernej konzoly.

Nintendo GameCube
Zdroj: Wikipedia

2004 – GameBoy dostal konkurenciu

Rok 2004 bol výnimočným v hernom priemysle. Dôvodom je, že spoločnosť Nintendo predstavila relevantnú konkurenciu pre GameBoy. Rok 2004 bol rokom, kedy bola uvedená na trh herná konzola Nintendo DS. Len pre zaujímavosť celosvetovo bolo predaných viac ako 154 miliónov kusov tejto konzoly.

Nintendo DS (1)
Zdroj: Wikipedia

PSP

Na vlnu prenosných herných konzol, ktoré si viete so sebou zobrať kdekoľvek naskočila aj spoločnosť Playstation, ktorá predstavila PSP, teda PlayStation Portable. Okrem toho, že konzola bola primárne určená na hranie vysokokvalitných hier, tak ju bolo možné využívať aj ako multimediálny prehrávač.

Playstation portable
Zdroj: Wikipedia

Wii

Ďalším významným rokom, ktorý formoval herný priemysel bol rok 2006, kedy bola predstavená konzola Wii. Išlo o novú generáciu herných konzol od spoločnosti Nintendo, z ktorej sa predalo viac ako 100 miliónov kusov. Výnimočná bola z viacerých uhľov pohľadu, avšak tou najvýznamnejšou novinkou bol ovládač Wii Remote Controller, ktorý bol schopný sledovať pohyb používateľa. Konzola tak otvorila nové možnosti interakcie.

Herna konzola Wii
Zdroj: Wikipedia

League of Lengeds – LoL

League of Legends je hrou, ktorá našla inšpiráciu v hre DotA. Predstavená bola v roku 2009 a v roku 2015 zarobila na mikrotransakciách viac ako 1,5 miliardy dolárov. Ide o jednu z najúspešnejších MMO free-to-play hier na svete.

League of Legends
Zdroj: Youtube (Sara LoL)

Fortnite

Fortnite je hrou, ktorá bola predstavená v roku 2017 odkedy vo veľkej miere určuje smerovanie herného priemyslu, a to na viacerých herných platformách. V roku 2018 zarobila hra jej vývojárom približne 2,4 miliardy dolárov, a to len na mikrotransakciách.

Fortnite
Zdroj: Youtube (Throneful)

Súčasnosť

V súčasnosti najväčšími hráčmi v oblasti herného priemyslu sú Sony (PS4), Nintendo (Wii U) a Microsoft (Xbox One), ktorí nebojujú už len medzi sebou, ale konkurujú im aj nové herné platformy, obzvlášť počítačové a mobilné hry.

Inšpirované portálom gamingscan.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close