fbpx
AutáSpravodajstvo

Pozrite si najrýchlejšie sériovo vyrábané auto na svete. Priemerná maximálna rýchlosť dosahuje takmer polovicu rýchlosti zvuku

Tuatara je najrýchlejšie sériovo vyrábané auto na svete

Pre mnohých z nás je auto „len“ dopravným prostriedkom, aby sme sa dostali z bodu „A“ do bodu „B“ pričom pri vyšších rýchlostiach, keď vidíme na tachometri rýchlosť 150 kilometrov za hodinu a viac, tak nám stuhne krv v žilách. Automobiloví športovci, by sa pri tejto rýchlosti len pousmiali. Dôvodom je, že pre nich ide o smiešnu rýchlosť, pri ktorej v „podstate ešte stoja“. Preto pravdepodobne snom každého automobilového športovca je, prekonávať existujúce limity. S novo predstaveným automobilom Tuatara, im to je umožnené.

Rýchlosť, pri ktorej tuhne krv v žilách aj tým najnáročnejším

SSC Noth America je spoločnosť, ktorá uviedla na trh najrýchlejšie auto na svete. Nižšie na obrázkoch si môžete pozrieť vozidlo Tuatara, na ktorého vývoji spoločnosť údajne pracovala viac ako 10 rokov.

„Tuatara je hyperautomobil na rozdiel od iných. Vyvrcholením viac ako desaťročného výskumu a vývoja je výroba vysoko výkonného vozidla legálneho na ceste, ktoré je schopné poskytnúť zážitok z jazdy z iného sveta. Prítomnosť Tuatary, ovplyvnená aerodynamikou a výkonom stíhacích lietadiel, inšpiruje k pocitu intenzity a zjednodušeného dizajnu…“ píše spoločnosť na svojich stránkach.

Vzhľad samotného vozidla však nie je jediným lákadlom, ale je ním jeho rýchlosť. Najrýchlejšia nameraná rýchlosť vozidla je 331,15 mph, teda 532,03km/h. V súlade s rekordnými kritériami, sa však berie priemerná rýchlosť z dvoch najrýchlejších jázd v rámci hodinového časového rámca. Ručičky tachometra sa v tomto prípade zastavili na hodnote 316,11 mph teda 508,51 km/h. Mimochodom, rýchlosť bola meraná na verejných cestách a nie na špecializovaných okruhoch. Nižšie si môžete pozrieť zverejnené video Top Gearom, kde v skutočnosti vozidlo bez väčšej námahy dosahuje takmer maximálne hodnoty.

Mimochodom, šoférom vozidla vo videu vyššie bol Oliver Webb, ktorý prekonal svoj rekord z roku 2017, kedy s vozidlom Agera RS dosiahol priemernú rýchlosť 277,9 km/h. Len pre zaujímavosť, vo suchom vzduchu pri teplote 0 °C, zvuk sa šíri rýchlosťou ~1200km/h.

Zdroj: sscnorthamerica.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close