ANDROIDBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite si najčastejšie signály, že vo vašom smartfóne máte vírus či iný malware. Stretli ste sa s nimi?

Pozrite si najčastejšie príznaky, ktoré naznačujú, že vo vašom Android smartfóne môžete mať Spyware či iný škodlivý software.

Posledné týždne ako keby sa roztrhlo vrece so Spyware či inými škodlivým kódmi, ktoré napadajú naše Android smartfóny. A práve preto sme sa rozhodli Vám priniesť tie najčastejšie príznaky toho, že niečo nie je s Vašim smartfónom poriadku.

Aké škodlivé typy Spyware kódu môžu naše Android smartfóny napadnúť?

Druhov škodlivých kódov, ktoré sa radia do kategórie Spyware poznáme viacero. Tými najznámejšími sú však Adware, Trojan, Sledovací softvér (najme cookies súborov. Tiež často označovaný aj ako „Browser Hijacker“) a  Keyboard Logger.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Advér zo všetkých spomínaných je najmenej škodlivým. Jeho primárnou úlohou totiž nie je získanie citlivých údajov, ale zobrazovanie reklamy, na ktorej zarába potenciálny útočník. Trojan sa pokladá za najnebezpečnejší typ škodlivého softvéru. Tvarí sa totiž ako legitímny softvér, ktorý je riadený tretími stranami. Jeho primárnym cieľom je získanie citlivých údajov ako sú napríklad čísla kreditných kariet, osobné údaje a podobne. Zároveň ho býva aj najťažšie odhaliť. Sledovacie kódy patria medzi menej škodlivý typ softvéru. Vo väčšine prípadoch sledujú Vašu online aktivitu, na základe ktorej sú takto získané dáta využívané za účelom lepšej personalizácie reklamy. Posledný typ „Keyboard Logger“, ktorý monitoruje a ukladá všetko čo zadávate do vášho zariadenia.

Ako identifikovať škodlivý software v smartfóne

Identifikovanie škodlivého kódu v  smartfóne býva častokrát náročnejšie ako sa môže na prvý pohľad zdať. Väčšinou totiž škodlivý kód býva súčasťou nejakej aplikácie, a tak ho je ťažšie odhaliť. Niektoré sa dokonca môžu tváriť aj ako vstavený software či ako súčasť samotného operačného systému. Raritou nie je ani vysoko optimalizovaný software, ktorý využíva výkon zariadenia len čiastočne, a  to za účelom, aby  zostal dlhšie bez povšimnutia.

Nezvyčajné správanie smartfónu

Prvým znakom, že niečo nie je v  poriadku je nezvyčajné správanie sa smartfónu. Pod ním si môžete napríklad predstaviť náhodné rozsvietenie svetla či jeho vypínanie, novo nainštalované aplikácie v smartfóne, ktoré netušíte odkiaľ sa tam vzali, či neočakávané presmerovania vedúce mimo rozhrania aplikácia po tom, ako ste  interagovali s rozhraním aplikácie.

Nezvyčajne rýchlo vybíjajúca sa batéria

Ďalším častým príznakom toho, že niečo nie je v  poriadku je rýchlo vybíjajúca sa batéria. Častokrát totiž škodlivý software potrebuje neustále pracovať, a na to aby fungoval potrebuje energiu. V tomto prípade určite odporúčame pomocou Nastavení telefónu vyhľadať problémové aplikácie, aby ste identifikovali možný škodlivý software.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2

Zhoršená kvalitu zvuku počas hovoru

Stalo sa Vám už niekedy, že počas hovoru ste počuli rôzne neidentifikovateľné zvuky? Určite áno, vo väčšine prípadoch ide však o  kolísanie signálu siete, či možné „zaváhanie“ smartfónu. Ak sa to však deje až príliš často, tak problém môže byť na svete.

Vysoká spotreba dát

Jedným z  ďalších dobrých indikátorov, že niečo nie je ako má byť, je vysoká spotreba dát. Škodlivý softvér totiž môže využívať veľký objem dát na prenos súborov, v závislosti od toho čo prenáša. Našťastie každý Android smartfón obsahuje manažéra dát, ktorého nájdete v Nastaveniach telefónu. Určite preto z času na čas odporúčame pozrieť sa do týchto nastavení, či Vám tam náhodou nevyskočí nejaká aplikácia s nezvyčajne veľkou spotrebou dát.

spotreba dat v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

PopUp okná

Vyskakujú Vám v smartfóne nezvyčajné PopUp okná, napríklad s reklamou cez celú obrazovku? Tak v  tom prípade viete takmer so 100% istotou povedať, že v smartfóne máte škodlivý software.

vyskakovacia popup okna v addroid smartfone
Zdroj: Youtube (Shoko Adgo)

V  tomto prípade budete musieť identifikovať problémovú aplikáciu. Ideálne je tento problém nedokladať, a pozrieť sa hneď na aplikácie, ktoré ste nainštalovali do telefónu po tom, čo ste začali evidovať tento problém.

Zo dňa na deň sa vám spomalil telefón

Ak sa váš smartfón zo dňa na deň spomalil bez nejakého dôvodu, tak existuje potenciálne riziko, že v  zariadení budete mať škodlivý kód, ktorý využíva výkon vášho telefónu. Potenciálny útočník ho môže využívať za rôznym účelom, od monitorovania Vašej aktivity, až po využívanie výkonu vášho smartfónu za účelom ťažby kryptomien.

Príliš vysoká teplota batérie

Príliš vysoká teplota batéria môže byť tiež znakom, že so smartfónom nie je všetko v  poriadku, obzvlášť v prípadoch kedy nie je dôvod na zvýšenú teplotu. Napríklad v standby režime, v čase kedy s telefónom nepracujete a podobne. Inými slovami, ak sa so smartfónom hráte, tak je prirodzená vyššia teplota batérie, ale v prípade nečinnosti by ste nemali zaznamenať žiadne výrazné výkyvy v jej teplote.

Čo môžete spraviť keď natrafíte na problémy?

Našťastie je viacero spôsobov ako sa vysporiadať so škodlivým softwarom. Ak ho viete identifikovať a  následne odstrániť zo smartfónu, tak máte vyhraté.  V inom prípade odporúčame vyhľadať v obchode antivírové programy a nechať si nimi skontrolovať telefón. Ak nepomôže ani to, tak sa nevyhnete továrenskému reštartovaniu smartfónu, ktoré v 95% vyrieši problém s možným škodlivým spyware kódom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close