SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite si detailnú fotografiu asteroidu Bennu, ktorý môže v nasledujúcom storočí prísť do kolízie so Zemou

Kozmická sonda OSIRIS-REx zaznamenala detailnú fotografiu asteroidu Bennu, ktorý potencionálne ohrozuje našu planétu

NASA prostredníctvom svojho Twitter účtu NASA’s OSIRIS-REx (pozn. redakcie: OSIRIS-Rex je americká kozmická sonda, určená na skúmanie a odber vzoriek z asteroidu) uverejnila zatiaľ najdetailnejšiu fotografiu asteroidu Bennu, ktorý by mohol prísť potencionálne do kolízie so Zemou. Hneď v úvode Vám však prezradíme, že našu generáciu tento problém „nemusí“ trápiť. Dôvodom je, že ku zrážke by mohlo dôjsť až v 22. storočí.

Pre mnohých fotografia nižšie určite bude znázorňovať len „fotografiu“ kameňu, ale opak je pravdou. Fotografia nižšie je unikátnou, a to z dôvodu, že sa jedná o pohľad z najbližšej orbity, ktorú vesmírna loď urobila okolo planetárneho tela. Fotografia bola vyhotovená 13. júna 2019 zo vzdialenosti necelých 700 metrov od objektu. Na fotografii môžete vidieť záber vyhotovený z vyhliadkového bodu kozmickej lode na obežnej dráhe kde je polovica Bennu osvetlená a polovica je v tieni.

NASA spustila OSIRIS-REx v septembri 2016 s cieľom študovať vzorky asteroidu 101955 Bennu, ktorý bol objavený pred 20 rokmi. Kozmická loď NASA dorazila na asteroid v decembri 2018, približne 100 miliónov kilometrov od Slnka.

V každom prípade, jedná sa o Asteroid, ktorý nie je pre našu Zem deštruktívnym, ale dokáže narobiť obrovské škody v prípade stretu.

„Nehovoríme o asteroide, ktorý by mohol zničiť Zem,“ uviedol vedúci vyšetrovateľ OSIRIS-REx Dante Lauretta…

Na tému upozornil zahraničný portál Futurism.com.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close