ANDROIDBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite si bohaté nastavenia súkromia, ktoré ponúka najnovší Android. Budete prekvapený, komu každému odosielate o sebe dáta

Dáta o používateľoch sú pre vývojárov čoraz hodnotnejšou komoditou. Pozrite si bohaté nastavenia súkromia, ktoré ponúka najnovší Android.

Súkromie je témou, ktorá neustále získava viac pozornosti ľudí, a to obzvlášť v prípade smartfónov, ktoré sú doslova studňou informácií. Smartfóny dokážu o svojich používateľoch povedať viac, ako si pravdepodobne myslíte. Nosíme ich všade so sebou, navštevujeme s nimi väčšinu internetových stránok, vyhľadávame cez ne informácie, vybavujeme si telefonáty , odosielame správy, hráme hry a podobne. Všetky tieto informácie, čo robíme a ako zaobchádzame so smartfónmi sú v rukách ľudí a spoločností, ktoré ich vedia využiť vo svoj prospech, veľmi cenenou komoditou. A to aj dôvod prečo mnoho aplikácií je „zadarmo“, v skutočnosti totiž za ich využívanie platíme dátami.

Spolu s príchodom nového Androidu ešte v priebehu minulého roka, spoločnosť Google, zaviedla viacero noviniek v oblasti ochrany súkromia. A práve preto, že Android 10 sa pomaly, ale isto rozširuje medzi ďalších a ďalších používateľov, tak sme sa Vám rozhodli priniesť  prehľad najdôležitejších nastavení súkromia a zabezpečenia v spojitosti s ochranou súkromia, ktoré ponúka najnovšia verzia Androidu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nastavenia súkromia v Androide 10

Nastavenia súkromia nájdete v Nastaveniach smartfónu vo sekcii Ochrana súkromia. Ako môžete vidieť nižšie, tak nastavenia ponúkajú celkom bohatú nádielku možností.

Prvá sekcie Využitie dostupnosti hovorí o aplikáciách, ktoré majú kompletný prístup do zariadenia. V tejto sekcii by ste mali mať len aplikácie, ktorým naprosto dôverujete. Po otvorení danej sekcie budete mať na výber aplikácie, na ktoré keď kliknete, tak budete mať možnosť odobranie oprávnení.

Avšak nie však všetky aplikácie potrebujú mať prístup ku všetkému v smartfóne na to, aby mohli zbierať dáta o používateľoch a prípadne na nich zarábať. Otvorte si sekciu Správca povolení,  v  rámci ktorej nej uvidíte jednotlivé položky, ako sú Mikrofón, Kalendár, Fyzická aktivita, Poloha, SMS, Telefón, a podobne. Pre lepšiu ilustráciu sme si z danej ponuky otvorili sekciu SMS. V rámci nej uvidíte aplikácie, ktoré majú prístup k Vašim správam v smartfóne.

Zo zoznamu vyššie vyplýva, že v našom prípade má 9 aplikácií prístup ku správam. V prípade, ak nechcete s niektorou z aplikácií zdieľať správy, tak kliknite na ikonku aplikácie (v našom prípade sme klikli na MiCloudSync) a vypnite možnosť prístupu aplikácii ku správam.

Android_sprava povoleni aplikacie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu však treba dodať, že niektoré aplikácie jednoducho potrebujú mať prístup k daným povoleniam. Napríklad, v prípade ak vypnete prístup k správam aplikácii Správy, cez ktorú posielate SMS, tak ju jednoducho znefunkčníte. Druhým dychom však treba dodať, že niektorým aplikáciám, ako napríklad Google Play, skutočne tieto informácie o našich spravách netreba.

Ďalšou zaujímavou sekciou, ktorá funguje na rovnakom princípe je Zdieľanie polohy. Len pre zaujímavosť, táto informácia je jednou z najcennejších. Smartfón ju dokáže odosielať až 14-tisíckrát denne čo znamená, že spoločnosti, resp. ľudia, ktorí majú k tejto informácií prístup, sú skvelo informovanými o Vašej aktuálnej polohe. Okrem toho, pri 1-milióne používateľov sú vlastníci týchto informácií schopní vygenerovať približne 4 000$ (a to len na tejto jednej informácií). A to aj jeden z dôvodov, prečo túto informáciu chcú mať k dispozícii takmer všetky aplikácie. Nové nastavenia súkromia umožňujú zmenu týchto nastavení len na prípady, keď aplikácia je aktívnou (prípadne ju môžete kompletne vypnúť).  Stačí kliknúť na aplikáciu a zvolíte Vami preferovanú možnosť. Aj tu však platí, že niektoré aplikácie ju jednoducho potrebujú k svojmu fungovaniu.

Ďalšia zaujímavá sekcia, ktorú by ste bezpochyby nemali prehliadať je História polohy Google. Tá je spárovaná s Vašim Gmailovým účtom. Do pozornosti ešte dávame, že ak sa ju rozhodnete vypnúť a máte v smartfóne viacero účtov, tak ako my, tak ju musíte vypnúť pre každý účet zvlášť. V inom prípade sa bude táto informácia ukladať v ďalších účtoch.

Mimochodom, po preklikaní sa cez nastavenia, si budete môcť pozrieť Vašu mapu pohybu. Dokonca systém je schopný zistiť, či ste sa pohybovali peši, alebo dopravným prostriedkom. Vo väčšine prípadoch dokonca rozozná aj to, či ste išli mestskou hromadnou dopravou alebo autom.

Poslednú sekciu, ktorú by sme Vám radi dali do pozornosti je Riadenie aktivity. Je až priam šialené, ako dokážeme byť monitorovaní. V rámci tejto sekcie si môžete pozrieť Vašu online aktivitu, ktorá sa ukladá na serveroch spoločnosti Google. Nájdete tam doslova každý Váš krok a  a online kliknutie.

Našťastie táto sekcia umožňuje aj zmenu nastavení, napríklad aby sa automaticky zmazávali staršie dáta, aby ste neboli monitorovaní a podobne. V každom prípade, odporúčame sa Vám cez ňu prelúskať, budete sami prekvapení čo sa o sebe dozviete (pozn. redakcie: v tomto prípade ide len o služby spoločnosti Google).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close