NovinkyPC HRY

Pozrite si, ako sa umelá inteligencia naučila riadiť auto v „GTA V“

Zatiaľ čo výrobcovia automobilov stále rokujú s miestnymi a štátnymi orgánmi, aby im povolili skúšať jazdu na autonómnych autách na otvorených uliciach, programátor našiel dostupnejšiu skúšobnú plochu na to, aby učil umelú inteligenciu šoférovať: Grand Theft Auto V.

Programátor Harrison „Sentdex“ Kinsley vytvoril AI (alebo „konvolučnú neurónovú sieť“), pomenoval ho Charles a dal do hry, aby sa voľne učil prostredníctvom hĺbkového učenia. Znie to možno pokročilo, ale Charles sa doteraz úplne nezvládol vyhýbať kolíziám s autami, značkami či ľuďmi, čiže ak by sa objavil na skutočnej ceste, hneď by mal na krku políciu.

Krôčik po krôčiku

Ako opisuje Kinsley, Charles sa „učí a všetky kroky robí na základe jednotlivých snímok naraz a svoje rozhodnutia zakladá len na pixelových údajoch.“ Charles vidí presne to, čo vidíš aj ty. Inými slovami, to, čo by autonómne auto videlo, keby sa spoliehalo iba na kamery na skutočných cestách. Čo AI ešte nedokáže, je pamätať si: Kinsley Charlesa zatiaľ núti, aby robil rozhodnutia v jednom okamihu, teda po jednom frame.

Ako dokáže umelá inteligencia šoférovať auto si môžete pozrieť tu. Po malých krôčikoch sa možno čoskoro dopracujeme tam, kde by si želali výrobcovia autonómnych áut. Nie je to možno až taká vzdialená budúcnosť, ako sme si doteraz mysleli.

Zdroj: Twitch

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close