Pozrite sa na znepokojivú vizualizáciu vesmírneho odpadu okolo našej planéty

Situácia na obežnej dráhe sa neustále zhoršuje

Vesmírny odpad
Zdroj: LeoLabs

Spoločnosť LeoLabs bola založená v roku 2016 a jej úloha je naozaj obdivuhodná. Postavila sieť radarov, ktoré pomáhajú monitorovať tisícky funkčných satelitov, nefunkčných satelitov, použité časti rakiet a rôzne iné trosky, ktoré sa nachádzajú na obežnej dráhe Zeme, píše portál Universe Today.

Rovnakej spoločnosti sa zároveň podarilo vytvoriť pôsobivú, aj keď trochu znepokojivú vizualizáciu všetkých vyššie spomínaných objektov. Tá je dostupná na internete pre verejnosť a môžete si ju pozrieť tu. Zaujímavosťou je, že pôvodné ciele spoločnosti boli úplne iné. Tím mal študovať vrchné časti atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na Aljaške postavili sieť radarov, ktorá sa pôvodne mala zamerať na štúdium správania sa nabitých častíc, ktoré pochádzajú so solárneho vetra. Spoločnosť chcela zistiť, ako sa tieto častice správajú po kontakte s magnetickým poľom Zeme. Vďaka stretu solárneho vetra a molekúl v našej atmosfére dochádza ku vzniku nádhernej polárnej žiary, no tieto interakcie dokážu vážne poškodiť satelity na obežnej dráhe.

Monitorovanie odpadu

Počas výskumu tím odhalil aj množstvo satelitov a vesmírneho odpadu. V tom čase išlo o rušivý element, ktorý sa snažili z výsledkov odstrániť. Až neskôr zistili, že v odhaľovaní objektov na obežnej dráhe sú dobrí a že by to mohlo otvoriť nové možnosti. V ten moment začala spoločnosť investovať do rozšírenia svojej radarovej siete.

Radarová sieť využíva technológie Ultra high frequency, ktoré im umožňujú odhaliť vesmírny odpad s priemerom len 10-cm. Je to ako pozorovať pomaranč, ktorý sa pohybuje rýchlosťou 28-tisíc km/h a je od vás vzdialený niekoľko stoviek kilometrov. Aj napriek tomu vie spoločnosť presne zmerať rýchlosť takéhoto objektu a predpovedať jeho trasu na niekoľko ďalších 10-tisíc km dopredu.

Monitorovanie vesmírneho odpadu je mimoriadne dôležitou úlohou. Postupným zapĺňaním obežnej dráhy totiž vzniká väčšie riziko zrážky. Prípadná zrážka by zároveň znamenala množstvo nových úlomkov, ktoré by sa mohli opäť zraziť a vytvoriť tak reťazovú reakciu zrážok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre