SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na Zem tak, ako ju nevidia ani astronauti

Dychvyrážajúce zábery, ktoré nám ukazujú planétu z jedinečných uhlov

Z uhla pohľadu bežného človeka sa to tak nemusí javiť, no žijeme na naozaj nádhernej planéte. To že je naša Zem výnimočná hovorí aj fakt, že spomedzi 4-tisíc objavených exoplanét, ani jedna nevyzerá tak, ako tá naša.

Väčšina ľudí je však k našej planéte pripútaných a len hŕstka z nás dokáže vidieť našu Zem z iného uhla pohľadu na vlastné oči. Vďaka vesmírnym programom, ktoré sa neustále vyvíjajú, však aj my máme možnosť pozrieť sa na našu planétu z vesmíru, aj keď len cez monitor. Astronauti, ktorí sa vrátili z vesmíru popisujú pri pohľade na našu planétu intenzívne emócie a dokonca aj zmena v životnej filozofii.

Mnohí astronauti vo vesmíre pochopia, že celé ľudstvo existuje na jedom mieste vo vesmíre a že sa práve na to miesto pozerajú z priestoru, kde sa nenachádza živá duša. Slovami astrofyzika Carla Sagana, žijeme na malej drobnej bodke vo vesmíre a tu si môžete pozrieť tie najkrajšie zábery planéty, aké sa podarilo zhotoviť.

Nočná obloha

Na prvom videu máte možnosť vidieť zábery na nočnú stranu Zeme. Zhotovené boli kamerou, pripevnenou na medzinárodnej vesmírnej stanici, vo výške okolo 408 km.

Východ Zeme

Na Zemi môžeme pozorovať vychádzanie viacerých telies. Príkladom je Slnko, ktoré vychádza každé ráno. Rovnako je to aj s Mesiacom. To, čo ste možno nevedeli je fakt, že zo Zeme môžeme pozorovať vychádzanie planét Venuše a Marsu. Ak by ste sa nachádzali na Mesiaci, videli by ste niečo, čo nikde inde neuvidíte – vychádzanie Zeme.

Prechod Mesiaca popred Zem

Nasledujúce video zachytáva naozaj surreálny obraz. Ide o sériu záberov, ktoré zachytil satelit americkej NASA, takmer 2-milióny kilometrov od Zeme. Vzdialená strana mesiaca vyzerá úplne inak ako tá, ktorú môžeme pozorovať z povrchu planéty. Chýbajú jej tmavé, sopečné pláne, ktoré môžeme pozorovať na privrátenej strane.

Zem ako hviezda

Zem
Zdroj: NASA

Nenechajte sa zmiasť, posledný obrázok nie je hviezda. Ide o fotografiu našej planéty, spolu s Mesiacom, ktorú zachytila sonda Cassini vo vzdialenosti 1.5-miliardy kilometrov. V čase zhotovenia snímky sa sonda nachádzala na obežnej dráhe okolo Saturnu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky