SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na začiatky programu Apollo, ktorý nás dostal na Mesiac a na jeho najikonickejšie misie

Od testovacích letov až po prvého človeka na mesiaci

Misie Apollo boli projektom americkej NASA, ktorý dostal prvých ľudí na Mesiac. Projekt trval od 60. do ranných 70. rokov. Úspech misie Apollo 11, v roku 1969, znamenal definitívnu porážku Sovietskeho zväzu v takzvanom „vesmírnom závode.“

Na povrchu mesiaca bolo vďaka NASA doteraz 12 ľudí

Apollo program sa skladal z 11 úspešných letov s ľudskou posádkou. Štyri z nich slúžili ako testovacie lety a zo zvyšných sedem letov sa šiestim podarilo dostať ľudí na povrch mesiaca. Ku koncu programu sa po povrchu mesiaca prešlo celkom 12 astronautov. Tí sa zaoberali vedeckými pokusmi, ale aj zberom mesačných skál, ktoré priniesli späť na Zem. Vzorky ktoré zozbierali sa používajú do dnes a aj po viac ako 50 rokoch prinášajú nové poznatky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Program Apollo si vyžiadal monumentálnu snahu. Zamestnával okolo pol-milióna ľudí a stál 28 miliárd amerických dolárov. Pre potreby programu bola skonštruovaná aj nosná raketa Saturn V, jedna z najväčších, aké kedy leteli. Vysoká bola približne ako 36-poschodová budova a skladala sa z troch stupňov. Píše o tom portál Space.

Veliteľský modul sa nachádzal na vrchu rakety. Bola to kapsula určená pre troch ľudí, ktorá mala rovnako miesta, ako interiér vozidla. Počas týždňovej cesty na Mesiac a späť mali teda astronauti stiesnené podmienky. Keď sa astronauti úspešne dopravili na Mesiac, lunárny modul zniesol dvoch z nich na povrch. Keď sa misia na povrchu skončila, astronauti nastúpili do modulu. Následne sa vrch oddelil a spojil sa s veliteľským modulom na obežnej dráhe.

Najznámejšie misie Apollo

Vôbec prvou misiou, ktorá sa zapísala do histórie je Apollo 1, ktorá sa konala 27. januára 1967. Bohužiaľ, do histórie sa zapísala kvôli tragickej nehode spôsobenej vysoko okysličeným vzduchom a zablúdenou iskrou. Všetci astronauti počas tejto misie zahynuli. Konkrétne ide o Virgil „Gus“ Grissom, Edward White a Roger B. Chaffee.

Ďalšou misiou, s prívlastkom najznámejšia je prvá misia, ktorá dopravila ľudí k Mesiacu. Išlo o misiu Apollo 8. Posádka síce nepristála na povrchu, ale podarilo sa jej zhotoviť známu fotografiu „východu Zeme.“

Ikonická fotografia "Úsvitu zeme" Zdroj: NASA
Ikonická fotografia „Úsvitu zeme“ Zdroj: NASA

Vyvrcholením programu Apollo bola misia Apollo 11, ktorá postavila prvých ľudí na povrch Mesiaca.

„Malý krok pre človeka, veľký krok pre ľudstvo,“ povedal astronaut Neil Armstrong, krátko po úspešnom pristátí na Mesiaci.

Apollo 13 bol let, ktorý sa takmer skončil katastrofou. Nebyť tímu, ktorý sa zo Zeme snažil prísť na spôsob, ako opraviť technické poruchy, nepodarilo by sa astronautom vrátiť späť na Zem. Ich príbeh bol zachytený aj vo filme „Apollo 13.“

NASA v súčasnosti plánuje program Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca. NASA plánuje prvé pristátie v roku 2024 a trvalú ľudskú posádku do roku 2028.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close