SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na záber meteoritu, ktorý si „hodil žabku“ o našu atmosféru

Vzácny prípad odrazeného meteoritu pozorovali v oblasti severného Nemecka a Holandska

22. septembra 2020 zažila Zem prelet meteoritu, na ktorý len tak nezabudne. Meteorit sa, rovnako ako ploský kameň na vode, odrazil od našej atmosféry a pokračoval ďalej vo svojej vesmírnej ceste.

Udalosť bola zachytená pomocou Global Meteor Network a pozorovaná bola v oblasti severného Nemecka a Holandska. Upozorňuje na to portál universetoday.com. Meteorit sa dostal až do výšky 91 km nad morom. Fyzik z Western University tvrdí, že pôvod meteoritu sa im podarilo vystopovať až k Jupiteru. Konkrétnu rodinu asteroidov, z ktorej mohol úlomok prísť však nenašli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska vesmírna agentúra vysvetľuje, že meteority sú úlomky komét či asteroidov. Po vstupe do zemskej atmosféry väčšina z nich zhorí. Vedci predpokladajú, že odrazené meteority, sú udalosť, ktorá sa stane len párkrát do roka. Každým dňom však na zem priletia stovky ton malých vesmírnych úlomkov.

Vedci však nemajú odhad o tom, aké mal odrazený meteorit rozmery, zhodujú sa však na tom, že bol relatívne malý. Na to, aby sa meteorit odrazil od zemskej atmosféry, musí sa ku nám dostať v plytkom uhle. Rovnako ako pri hádzaní žabiek do vody, rovnako aj meteorit nakrátko vstúpi do našej atmosféry.

Global Meteor Network, ktorá meteorit objavila, má plány vytvoriť sieť kamier po celej zemeguli, ktoré by pozorovali prichádzajúce meteority. Ich cieľom je dať verejnosti upozornenia v reálnom čase, ale aj vytvoriť mapu vesmírnych objektov okolo Zeme.

„Naša sieť je v podstate decentralizovaným vedeckým nástrojom, ktorý je tvorený prevažne amatérskymi astronómami a civilnými vedcami. Tým pádom môžeme mať po celej Zemi ľudí, ktorí majú svoje vlastné kamery. Verejnosti ponúkame trajektórie meteoritov, alebo ich obežné dráhy a našim najväčším cieľom je pozorovanie vzácnych meteorických rojov,“ tvrdí Denis Vida, ktorý založil projekt Global Meteor Network.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close