Pozrite sa na tieto vychytávky pre Android, vďaka ktorým vyťažíte zo svojho smartfónu viac

Android smartfóny ponúkajú široké možnosti, ako vyťažiť zo smartfónu čo najviac. Pozrite si tieto vychytávky, ktoré by ste mali poznať.

Android
Zdroj: Vosveteit.sk, pngarts.com

Android je jeden z najobľúbenejších a  najvšestrannejších operačných systémov pre smartfóny. Je flexibilný, vysoko prispôsobivý a hlavne open-source, čiže jeho kód je verejne dostupný a ľudia ho môžu modifikovať. Ako používateľ Androidu isto oceníte tieto triky, ktoré váš smartfón urobia nie len chytrejším, ale taktiež zmenia spôsob, akým s telefónom narábate.

Použite váš foťák a blesk na meranie tepu

Dokonca aj bez použitia fitness náramku, či zariadení na to určených si dokážete zmerať váš tep. Všetko čo Vám k tomu postačí externá aplikácia, ktorých na  trhu  nájdete hneď niekoľko, no pre najväčšiu presnosť sa oplatí stiahnuť Instant Heart Rate aplikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android
Zdroj: vosveteit.sk

Priložíte si svoj prst na blesk, ktorý vám ho bude presvecovať, zatiaľ čo kamera zaznamená zmeny farieb pod vašou kožou. Aby ste docielili bezproblémové meranie, uistite sa, že sa váš blesk nenachádza príliš ďaleko od kamery.

Herzfrequenz und Pulsmessgerät
Herzfrequenz und Pulsmessgerät

Nedostatok úložného priestoru vyriešite cloudom

Ďalšia skvelá vec, ktorú mnohí nevyužívajú sú cloudové služby. Ide vo svojej podstate o online úložisko, kam môžete nahrávať jednotlivé súbory – od fotografií, cez textové dokumenty, filmy až po hudbu. V mnohých prípadoch sú dostupné zadarmo, ale s obmedzenou kapacitou. Mnohí z nás však majú predplatné služby Microsoft Office, ku ktorej máte predplatné služby OneDrive o kapacite s priestorom 1TB dát. Okrem iného, svoje dáta môžete mať synchronizované naprieč viacerými zariadeniami, a tak mať k ním prístup z práce, z domu, ale aj na cestách.

Microsoft OneDrive
Microsoft OneDrive
Price: Free

Sledujte váš smartfón

Podarilo sa vám niekedy stratiť mobil? Ak ho máte v tichom režime, jeho nájdenie sa stáva podstatne ťažším, nie však s aplikáciou Googlu, Nájdi môj telefón. Ak ste si pridali do zariadenia Google účet, táto funkcia sa automaticky zapne.

find my device
Zdroj: vosveteit.com

Navštívte túto stránku a prihláste sa na ňu so svojim účtom. Zo stránky potom môžete svoje zariadenie lokalizovať, vymazať všetky jeho dáta, či ho uzamknúť. Taktiež môžete spustiť hlasné zvonenie aj v prípade, že je mobil nastavený na tichý režim. Upozorňujeme, že služba je funkčná len ak má smartfón prístup na internet a zapnutú polohu.

Nájdi moje zariadenie Google
Nájdi moje zariadenie Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Pozrite si zmazané upozornenia

Určite sa vám párkrát stalo že ste si vymazali upozornenia bez toho, aby ste si ich poriadne prečítali. Dlhšie podržte tlačidlo domovskej obrazovky, následne kliknite na widgety a nájdite skratku pre nastavenia. Uložte si ju na plochu a mala by sa vám zobraziť ponuka s možnosťami. Nájdite zoznam notifikácií a je to. V nastavení uvidíte všetky správy, ktoré vám na zariadenie prišli. Dokonca si takto môžete pozrieť aj Whatsapp správy, ktoré boli vymazané odosielateľom. Niektoré Android zariadenia túto funkciu bohužiaľ nesprístupňujú, ale aj tu existuje alternatívne riešenie v podobe aplikácií tretích strán. My Vám dávame do pozornosti aplikáciu Notification History.

Historia notifikacii_android_ako nastavit
Zdroj: Vosveteit.sk
Notification History
Notification History
Developer: Yotta Studio
Price: Free

Použite navigačné tlačidlá ako skratky pre appky

Aplikácia Button Mapper vám umožní využiť tlačidlá domovskej obrazovky, zatvorenie aplikácie a  zoznam nedávnych aplikácií. Vďaka tomu si môžete vytvoriť veľa užitočných skratiek, napríklad dvojklikom na domovské tlačidlo si otvoriť fotoaparát. Taktiež môžete prispôsobiť aj tlačidlá ovládania hlasitosti.

Button Mapper: Remap your keys
Button Mapper: Remap your keys
Developer: flar2
Price: Free

Vynúťte si orientáciu obrazovky.

Niektorí výrobcovia umiestnia napájanie, alebo jack na spodok rámu, čím môžu obmedziť prácu s telefónom pri počúvaní hudby, alebo nabíjaní. Na to tu je aplikácia Adaptive Rotation Lock. Ide o  nenáročnú aplikáciu bez reklám, ktorá vám umožní manuálne nastaviť orientáciu obrazovky. S telefónom tak môžete normálne pracovať, aj keď ho držíte hore nohami.

 

Rotation Control
Rotation Control
Developer: CrapeMyrtle
Price: Free

Znížte si rozlíšenie smartfónu

Znížením rozlíšenia dokážete výrazne ovplyvniť životnosť vašej batérie. Pri vyšších rozlíšeniach sa staršie modely zvyknú prehrievať, či zamŕzať pri hraní náročných hier. Existujú dva spôsoby, ako na to. Ak máte rootnutý telefón, jednoducho si nainštalujte aplikáciu Easy DPI Changer [Root] a prispôsobte si rozlíženie, aj hustotu pixelov.

Easy DPI Changer [Root]
Easy DPI Changer [Root]
Developer: chornerman
Price: Free

Ak s rootom váhate, stiahnite si aplikáciu „SM Resolution changer“ a následne pripojte mobil k počítaču, a pomocou ADB príkazu nižšie získate prístup k  potrebným nastaveniam (pozn. redakcie: ADB, resp. Android Debug Bridge je podľa oficiálnych vývojárskych stránok univerzálny nástroj, pracujúci v režime príkazového riadku, ktorý vám umožní komunikovať s emulátorom alebo pripojeným zariadením s Androidom. Pozrite sa, ako sa s ADB dá pracovať).

ako zmenit rozlisenie displeja_adb_prikaz
Zdroj: Vosveteit.sk
SM Resolution Changer
SM Resolution Changer
Developer: Tyler Nijmeh
Price: Free

Mimochodom, niektorí výrobcovia, ako napríklad Samsung, Xiaomi alebo Huawei tieto nastavenia vkladajú priamo do Nastavení svojich telefónov.

Znížte si sekanie, alebo spomalenie zariadenia

Ak vlastníte výrazne starý, či slabo výkonný smartfón, môžete sa stretnúť so zamŕzaním, sekaním, či inými problémami. Technicky Android využíva preddefinovanú množinu náhodných údajov na vykonávanie väčšiny operácií. Keď sa zariadenie vyčerpá z tohto entropického fondu, musí sa „znova vybudovať“, čo spôsobuje oneskorenie, resp. spomalenie reakcií.

Opäť, ak máte rootnuté zariadenie, problém vyriešite nainštalovaním buď aplikácie Seeder. Aplikácia pracuje s  generovanými dátami a databázou, ktorú má android k dispozícii, čiže ich používaním zariadeniu nikdy nedôjde miesto.

Seeder
Seeder
Developer: LCIS
Price: 3,19 €

Ak root nemáte a nechcete ho ani robiť, tak si odomknite vývojárske možnosti. Otvorte si v nastavení možnosť „O zariadení“ a 7-krát kliknite na číslo modelu. V odomknutých nastaveniach si môžete znížiť rýchlosť animácií o polovicu, alebo ich kompletne vypnúť. Aj toto dokáže  výrazne pomôže zrýchliť Váš systém.

Nastavenia vyvojarov_vypnutie animacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyskúšajte odľahčené verzie aplikácií

Ak sa Vám nechce ísť do odomykania (rootu) zariadenia, tak aj tu existuje viacero ďalších možností. Napríklad využívanie takzvaných „light“ verzií aplikácie. Ide o aplikácie, ktoré z pravidla ponúkajú všetky funkcionality pôvodných, ale nie sú tak prepracovanými. Napríklad grafika je o niečo jednoduchšou, chýbajú animácie a podobne. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko z nich (väčšina známych služieb ponúka odľahčené verzie svojich aplikácií. Stačí ich vyhľadať v obchode Google Play – zadajte názov aplikácie a do píšte k nej „light“).

Gmail Go
Gmail Go
Developer: Google LLC
Price: Free
Messenger Lite
Messenger Lite
Price: Free
Facebook Lite
Facebook Lite
Price: Free
Google Maps Go
Google Maps Go
Developer: Google LLC
Price: Free

Používate nejaké iné triky na efektívnejšie používanie smartfónu? Dajte nám nižšie vkomentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre