Pozrite sa na prvé video vesmírnej „smetiarskej“ harpúny, ktorej úlohou je odstraňovanie vesmírneho odpadu

vesmirny odpad
Zdroj: golos.io

Vesmírny odpad sa stále viac stáva ohrozujúcim faktorom pri rôznych vesmírnych misiách. Staré satelity, kusy železa a iné fragmenty bývalých vesmírnych zariadení neriadene lietajú nad zemských povrchom a bohužiaľ, stále je ich nad našimi hlavami viac a viac. Vesmírny odpad musíme čím skôr začať odstraňovať a do tejto náročnej úlohy sa pustil ešte v minulom roku výskumný tím z Univerzity v Surrey, ktorý po niekoľkých mesiacoch prichádza s prvými reálnymi výsledkami.

Satelit RemoveDEBRIS

Výskumný tím z Univerzity v Surrey ešte počas minulého roka predstavil špeciálny smetiarsky satelit RemoveDEBRIS, ktorý bol, ako samotný názov napovedá, navrhnutý na odstraňovanie vesmírneho odpadu. Satelit sa následne dostal v apríli na obežnú dráhu prostredníctvom rakety SpaceX Falcon. Testovací satelit je vybavený veľkou harpúnou, ako aj veľkou záchytnou sieťou a balónmi. Všetky tieto prvky slúžia na zachytávanie, alebo následné odstraňovanie odpadu z obežnej dráhy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Satelit RemoveDEBRIS ale až pred niekoľkými dňami prešiel naozajstnou skúškou ohňom, ktorá potvrdila jeho funkčnosť. Skúškou myslíme úspešné zachytenie kusu vesmírneho odpadu, ktorý bol pritiahnutý spomínanou harpúnou. I keď sa jednalo o predom nainštalovaný kus odpadu, stále ide o veľký krok vpred.

„Úspešná demonštrácia harpúnovej technológie je významným krokom k riešeniu rastúceho problému vesmírnych odpadov,“ uviedol v tlačovej správe Chris Burgess, Harpoon Lead Engineer v Airbus Defence and Space.

Ako bude finálny systém fungovať?

Test harpúny je dokopy druhým testom celého satelitu. RemoveDEBRIS po prvýkrát testoval svoju zachytávaciu sieť ešte v septembri, ktorá je taktiež určená na zachytávanie vesmírneho odpadu. Finálny systém by mal pri zachytávaní odpadu používať buď odchytávaciu sieť, alebo spomínanú harpúnu. Po pritiahnutí odpadu naň bude následne nasadený špeciálny balón, ktorý ho neskôr stiahne do zemskej atmosféry, kde pochopiteľne zhorí.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (golos.io)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre