SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na originálne zábery, ktoré zhotovili astronauti z poslednej misie na Mesiaci

Fascinujúce zábery, nielen na našu planétu. Zachytené boli astronautmi počas misie Apollo 17

Pozrite sa na originálnu fotografiu, zachytávajúcu pohľad na Zem krátko po tom, ako sa astronauti z Apolla 17 dostali spoza odvrátenej strany Mesiaca. Píše o tom portál Universe Today.

„Bol som tu a vy ste boli tam, na Zemi. Dynamickej a dychberúcej,“ vyjadril sa astronaut Gene Cernan, ktorý bol súčasťou misie Apollo 17.

Originálne Zábery

Apollo 17
Originálna fotografia z misie Apollo 17. Zdroj: Arizona State University’s Apollo Digital Image Archive.

Takmer každý astronaut, ktorý mohol byť súčasťou programu Apollo, povedal pár slov o zarážajúcom pohľade, ktorý sa im naskytol, keď videli našu modrú planétu v kontraste s temnotou vesmíru. Rusty Schweickart bol súčasťou misie Apollo 9 a preňho bol pohľad na celú Zem skúsenosťou, ktorá by dokázala zmeniť celému ľudstvu pohľad na svet.

„Podľa mňa to bolo kúzlo misií Apollo. Po prvýkrát sme mali možnosť pochopiť vzácnosť a jedinečnosť života. Uvedomili sme si, že obývame len tento malý kúsok vesmíru,“ hovorí Schweickart.

Apollo 17
Originálna fotografia z misie Apollo 17. Zdroj: Arizona State University’s Apollo Digital Image Archive.

Misia Apollo 17 bola posledná misia programu Apollo, ktorá zavítala na Mesiac. Bola to posádka tejto misie, ktorá si uvedomila, že Mesiac nie je tak úplne fádny, ako ho vnímame. Počas pobytu na povrchu sa astronautom Geneovi Cernanovi a Jackovi Schmittovi podarilo objaviť oranžovú pôdu.

„Mesiac je veľmi fádny, zahalený v odtieňoch šedej. Jediné farby, ktoré môžete vidieť sú tie, ktoré si prinesiete so sebou, alebo Zem, ktorá sa vždy týči nad vami,“ hovorí Gene Cernan.

Apollo 17
Originálna fotografia z misie Apollo 17. Zdroj: Arizona State University’s Apollo Digital Image Archive.

Program Apollo bol prvý a zároveň jediným vesmírnym programom, ktorý dokázal dopraviť ľudí na Mesiac. Prvým človekom na mesiaci bol astronaut Niel Armstrong, ktorý bol súčasťou misie Apollo 11, ktorá sa na povrch mesiaca dostala v roku 1969. Celú galériu originálnych fotografii nájdete tu. 

Iné pohľady z misie Apollo 17 priniesol aj Kevin Gill, softvérový inžinier z NASA-JPL, na svojom Twitterovom profile.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close