Pozrite sa na „oblek budúcnosti“, ktorý by mohol horským záchranárom pomôcť urýchliť prístup k pacientom

Gravity Industries vyvíja špeciálny oblek s mikroprúdovými motormi, ktorý by mohol nájsť využitie pri záchranne ľudí v horskom prostredí

Gravity Industries_oblek umoznujuci let
Zdroj: YouTube (Gravity Industries)

Hory sú pre mnohých z nás oázou pokoja a kľudu. Mnohí z nás sa víkend čo víkend uchyľujú do tohto prostredia, ktoré je plné pozitívnej energie. Nie však všetko ide vždy podľa našich predstáv a plánov. Obzvlášť v prípade úrazov. V horskom prostredí, aj menší úraz môže byť veľmi nepríjemným, dôvodom je prístupnosť terénu, ktorá nie je častokrát ideálnou. Každý z náš už pravdepodobne zažil situáciu, kedy „minúty trvali hodiny“ pričom v prípade zranení, rýchly prístup k pacientovi je kľúčovým.

Portál techspot.com poukazuje na vcelku zaujímavé riešenie, sú nimi špeciálne vybavené obleky od spoločnosti Gravity Industries, za ktorou stojí Richard Browning. Obleky dávajú záchranárom doslova nadľudské schopnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou špeciálnych oblekov, by záchranári mohli byť u pacienta v priebehu pár minút

Obleky spoločnosti Gravity Industries doslova pripomínajú futuristickú technológiu, ktorú sme mohli vidieť vo filme Iron Man, v ktorom hlavný hrdina bol schopný letu. Obleky disponujú totiž dvomi mikroprúdovými motormi na každom ramene, ktoré umožňujú potenciálnemu nositeľovi obleku lietať niekoľko metrov nad zemou a to až rýchlosťou do približne 120 kilometrov za hodinu. Skvelým príkladom využitia tejto technológie je video nižšie, v ktorom je záchranár schopný dostať sa k pacientovi do 90 sekúnd namiesto 25 minút v horskom prostredí.

Andy Mawson, prevádzkový riaditeľ Great North Air Ambulance Service (GNAAS) uviedol, že tento typ oblekov je vhodný pre dva typy pacientov.

„Prví sú tí, ktorí helikoptéru potrebujú, ale kým sa k ním dostane, tak sa lekár môže k ním dostať o niečo rýchlejšie.“

„Tiež pacienti, ktorí nevyžadujú kritickú starostlivosť, ako je zlomený členok alebo zlomená ruka, ktorí môžu na horský záchranný tím ešte hodinu čakať, tak môžeme byť po ich boku v priebehu niekoľkých minút, aby sme im poskytli silnú úľavu od bolesti a uľahčili im tak čakanie na príchod horských záchranárskych tímov. “

ďalej dodal: „Keby niekto mal zástavu srdca na vrchole Helvellyn [hora v nadmorskej výške ~900m] a boli by sme schopní využiť prúdový oblek, som si istý, že by sme mali u pacienta defibrilátor do 8 minút. Za súčasného stavu to môže našim vrtuľníkom trvať 20 až 25 minút.“

Ide teda o technológiu, ktorá má ambíciu zachraňovať životy. Zároveň však treba dodať, že nie je lacným, stojí totiž približne 435-tisíc dolárov, čo nie je málo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre