SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na najzvláštnejšiu binárnu sústavu, akú poznáme

Vedci túto sústavu dlho brali ako jednu, extrémne jasnú hviezdu

Medzi každým vesmírnym objektom je neskutočná vzdialenosť a preto je nepredstaviteľné, že by sa dva veľké objekty, ako napríklad hviezdy, mohli zraziť. Vesmír nám ale prináša veľa fascinujúcich fenoménov a hviezda MY Camelopardalis je jedným z nich. Téme sa venuje aj YouTube kanál Kosmo.

Ide o najjasnejší objekt v našej hviezdokope. Vedci si dlho mysleli, že ide o jeden objekt, avšak španielskym astronómom sa podarilo zistiť, že ide o dve masívne hviezdy, ktoré sa momentálne nachádzajú v procese spájania. Zaujímavosťou však je, že MY Camelopardalis bola v hľadáčiku vedcov už niekoľko desaťročí. Tí si však mysleli, že ide o jednu superjasnú hviezdu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Binárna sústava

Hviezdna dvojica sa od nás nachádza 13-tisíc svetelných rokov. Najprv bola klasifikovaná ako premenná hviezda. Tento typ hviezdy je špecifický tým, že sa jej jasnosť, alebo aj spektrum mení v určitých intervaloch. Až v roku 2014 dokázal tím španielskych astronómov odhaliť, že v skutočnosti ide o binárnu sústavu.

Obe hviezdy majú takmer rovnakú hmotnosť. Jedna je 38-krát masívnejšia, ako naše Slnko a tá druhá má hmotnosť o čosi menšiu, je 32-krát masívnejšia ako Slnko. Zaujímavosťou je, že hviezdy sú tak blízko pri sebe, že sa ich vonkajšie vrstvy atmosféry takmer dotýkajú. Ak by sme sa pozreli na samotnú veľkosť oboch hviezd, zistili by sme, že sú až šesťkrát väčšie ako naše Slnko. Napriek tomu sú hviezdy relatívne mladé a podľa vedcov nemôžu mať viac, ako dva milióny rokov.

MY Camelopardalis by sa mohol pokladať za najmasívnejšiu binárnu sústavu hviezd, akú poznáme. Obe hviezdy patria do typu O, čo znamená, že sú nesmierne horúce a žiaria modrou farbou. Táto sústava je dosť jasná na to, aby sa dala pozorovať aj obyčajným teleskopom. Možno ju nájsť v súhvezdí Žirafa, čo je pomerne veľké, avšak nie veľmi zreteľné súhvezdie, ktoré sa nachádza na severnej pologuli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close