Pozrite sa na Magellanove oblaky, dve trpasličie galaxie v blízkosti Mliečnej dráhy

Ide o našich vesmírnych susedov, ktorých môžeme pozorovať aj voľným okom

vesmír
Zdroj: pixabay.com

Astronómovia používali kameru, monitorujúcu temnú energiu, aby dávali pozor na vesmírny región, ktorý je plný oblastí, kde sa tvoria hviezdy. Píše o tom portál Science Alert.

Ide o dva Magellanove oblaky, Veľký a Malý. Sú to zároveň dve trpasličie galaxie, ktoré možno pozorovať aj voľným okom. V našej lokálnej kope ide o regióny, kde dochádza k najintenzívnejšej formácii nových hviezd. Vedci sa na tieto oblaky nepozerajú prvýkrát, no to, čo uvidíte je najhlbší pohľad, aký sme dostali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Magellanove oblaky
Veľký Magellanov oblak. Zdroj: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/SMASH/Nidever

Ide o súčasť projektu SMASH (The Survey of the MAgellanic Stellar History). Vedcom trvalo 50 nocí, kým sa im podarilo zmapovať oblasť, ktorá je 2.5-tisíc krát väčšia, ako strana Mesiaca. Vďaka záberom z tých najkomplexnejších regiónov Magellanových oblakov vznikli už viac ako 4-miliardy meraní, ktoré sa zameriavali na 360-miliónov objektov.

„Tieto trpasličie galaxie sme študovali už niekoľko desaťročí. Vďaka projektu SMASH však chceme zmapovať celú ich štruktúru a odhaliť tak tajomstvo ich vzniku,“ vysvetľuje astronóm David Nidever, z Montana State University.

Trpasličie galaxie

V oboch Magellanových oblakoch dochádza k zrúteniam plynov, ktoré vedú k rapídnej tvorbe nových hviezd. Nové údaje poukazujú na to, že práve táto tvorba zapríčinila zrážku dvoch trpasličích galaxií. Tá sa však odohrala veľmi dávno. Čo sa týka dnešného dňa, obe galaxie obiehajú okolo seba. Vedci sa však domnievajú, že v budúcnosti skončia obe galaxie pohltené našou Mliečnou dráhou.

Magellanove oblaky
Malý Magellanov oblak. Zdroj: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/SMASH/Nidever

Magellanove oblaky sú relatívne blízko nás, no napriek tomu ich máme problém zmapovať. Vedci na to použili špeciálnu kameru, ktorá slúži na pozorovanie miliónov galaxií. Pomocou tejto kamery sa vedci snažia pochopiť, ako dokáže temná galaxia odtláčať galaxie od seba. Zároveň sa však ukázalo, že táto kamera je dokonalá na sledovanie našich galaktických susedov.

Výsledky výskumu priniesli nielen nádherné zábery, ale aj dáta, ktoré vedcom pomôžu zrekonštruovať vznik Magellanových oblakov. Dáta však pomôžu nielen s rekonštrukciou týchto trpasličích galaxií, ale aj s pochopením evolúcie mnohých ďalších galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre