SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na interaktívne video, na ktorom môžete vidieť zatmenie na Jupiteri

Okrem toho vydala NASA galériu fotografii z posledného blízkeho preletu nad planétou

Sonda americkej NASA, Juno, nedávno dokončila svoj 29. blízky prelet ponad planétu Jupiter. Sonda obieha planétu po veľmi eliptickej obežnej dráhe. Najvyšší bod orbity sa nachádza vo vzdialenosti 8.1 milióna km nad Jupiterom a najnižší bod len 4 200 km. Jeden obeh vykoná sonda za 53 dní a strávi až 2 hodiny v blízkosti plynného obra.

Počas každého preletu sa sonde podarí zachytiť dychberúce zábery našej najväčšej planéty. Zaujímavosťou je, že 12. septembra 2019, počas jedného z blízkych preletov, sonda zachytila zatmenie. Na záberoch sa objavil tieň jedného z Jupiterovych mesiacov, Io. Tento tieň bol jasne viditeľný na vrstve oblakov tak, ako to môžete vidieť na fotografii nižšie. Píše o tom Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Jupiter
Zdroj: NASA/JPL/Kevin Gill

Kevin Gill, softvérový inžinier, ktorý spracoval surové zábery zo sondy, zároveň pretvoril dostupné dáta na interaktívne, 360° video. To si môžete pozrieť v rozlíšení až 8K.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=300&v=3MoZErF_VWM&feature=emb_logo

Blízky prelet ponad planétou

Jupiter je prvou planétou, ktorá v našej Slnečnej sústave vznikla. Vďaka svojej veľkosti a gravitačnej sile následne upravila ostatné planéty sústavy do podoby, v akej ich poznáme dnes. Planéty ako Jupiter, plynné obry, môžu vystreliť iné planéty preč zo sústavy, alebo samé skončiť v útrobách domovskej hviezdy.

Vedci sa domnievajú, že môžeme ďakovať planéte Saturn za to, že Jupiter vidíme na našej oblohe. Prstencová planéta pravdepodobne zabránila Jupiteru, aby skončil v našom Slnku. Jupiter je tiež známy tým, že zachytáva kométy, ktoré preletia našou sústavou. Niektoré kométy by sa mohli zraziť so Zemou, nebyť tejto planéty. Zároveň sa vedci domnievajú, že môže nastať aj opačný prípad, a to že Jupiter svojou gravitáciou vystrelí kométy našim smerom.

Vyššie môžete vidieť zábery na planétu Jupiter, počas najnovšieho blízkeho preletu sondy Juno.

Nemusí však ísť o zlú vec. Existujú teórie o tom, že asteroid, prinášajúci vodu na Zem, mohol byť „poslaný“ ku nám práve Jupiterom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close