Pozrite sa na fotografiu, na ktorej je náš „nový“ mini-mesiac

Ide o asteroid, veľký ako auto, ktorý nás po troch rokoch definitívne opustí v apríli

mini-mesiac
Zdroj: Gemini Observatory

Vedci po celom svete sú unesení faktom, že naša planéta má na krátku dobu druhý mesiac. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, kebyže si ho nevšimneme až po troch rokoch. Objekt s názvom 2020 CD3 je podľa dostupných informácií mini-mesiac, veľký približne ako auto.

24. februára sa observatóriu Gemini na Havaji podarilo odfotiť farebný snímok nášho nového „suseda,“ pomocou 8-metrového teleskopu. Fotografia vznikla spojením troch obrázkov s odlišnými filtrami. Náš nový mini-mesiac sa nachádza uprostred obrázku a dookola môžete vidieť rozmazané hviezdy. Rozmazané sú preto, lebo kamera musela sledovať mesiac, cestujúci po oblohe. Keďže hviezdy sú na našej oblohe statickými objektmi, nastalo rozmazanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
mini-mesiac
Zdroj: Gemini Observatory

„Odfotiť nášho nového suseda nebolo vôbec jednoduché, pretože sa rýchlo vzďaľuje od Zeme,“ vysvetlil astronóm John Blakeslee.

Je pravda, že sa 2020 CD3 u nás nezdrží naveky. Vedci očakávajú, že sa poberie do vesmíru okolo apríla. Hoci na prieskum tohto konkrétneho asteroidu je už neskoro, vedci veria, že sa okolo nás nachádza oveľa viac mini-mesiacov, musia ich len objaviť.

Ako vzniká mini-mesiac?

O mini-mesiaci môžeme hovoriť vtedy, keď sa asteroid, široký len niekoľko metrov, zatúla príliš blízko k našej planéte. Vtedy nad ním začne prevládať pozemská gravitačná sila a on ostane „uväznený“ v našej blízkosti. Takýto objekt ale nemá hladkú, okrúhlu obežnú dráhu, ako napríklad náš „starý“ Mesiac. Keďže priletel z priestoru našej sústavy, kde bol pod vplyvom gravitácie Slnka, okolo Zeme presviští veľmi rýchlo.

Ak je veľkosť, trajektória a rýchlosť správna, asteroid sa už nedokáže odtrhnúť od našej planéty. Lenže tu sa to trošku komplikuje. Hoci má na asteroid vplyv gravitácia našej planéty, pri nej to nekončí. Gravitačná sila Slnka stále hrá dôležitú úlohu, keďže vplýva aj na našu planétu. Do toho sa pridáva ešte gravitačná sila nášho Mesiaca. Tento malý kus vesmírnej skaly, spravidla nie väčší než niekoľko metrov, je pod vplyvom gravitácie prichádzajúcej z 3 rozličných telies. Preto je jeho obežná dráha vysoko nepredvídateľná. Stačí teda drobná zmena a asteroid od nás zase odletí preč.

Miniatúrne asteroidy nie sú ojedinelým javom a v blízkosti našej planéty sa udržia približne 1 rok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre