SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na dychberúce časozberné video, zachytávajúce kométu NEOWISE

Astronauti z NASA, spolu s grafickým dizajnérom priniesli na Zem kúsok vesmíru

Počas noci, 5. júla, sa astronauti americkej NASA stretli pri okienku na Medzinárodnej vesmírnej stanici a trpezlivo čakali na kozmické divadlo.

Netrvalo dlho a spod horizontu vyšla novoobjavená kométa NEOWISE a jej dvojitý, žiariaci chvost. Následne, skoro tak rýchlo ako sa objavila, zmizla kométa v oslepujúcej žiare Slnka. Píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tesne pred východom Slnka sa kométa dala pozorovať v krátkom časovom úseku, kedy bola blízko pri Slnku, avšak Slnko bolo stále schované za Zemou,“ hovorí astronaut Bob Behnken, ktorý sa nedávno dostal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na rakete Crew Dragon.

Celá posádka ISS tvrdí, že ide o naozaj nádherný zážitok. Našťastie my nemusíme hľadať cestu na vesmírnu stanicu, alebo si ju skúšať predstaviť. Astronaut Behnken, spolu s kolegami, zhotovili niekoľko stoviek fotografií, ktoré následne grafický umelec z Británie, Seán Doran, premenil na očarujúce časozberné video.

Prvotné video bolo až štyrikrát zrýchlené, avšak neskôr dal na internet aj verziu v 4K, ktorá ukazuje udalosť v reálnom čase. Sekvencia sa skladá z 550 fotografii s dlhou expozíciou, ktoré sa zhotovili za dobu siedmich minút. Za normálnych okolností by vzniklo len 18 sekundové video, avšak Doran vyplnil chýbajúce obrazy, vyhladil video a vytvoril nepretržitú sekvenciu. Výsledné video dá zároveň divákom pocit, akoby sa nachádzali na vesmírnej stanici, vznášajúc sa 400 km nad Zemou.

Kométa NEOWISE

3. júla prešla kométa okolo Slnka približne o 16-miliónov km bližšie, než je obežná dráha Merkúru. Popri prelete sa 5-km ľadová guľa zohriala natoľko, že z nej vystrelili dva chvosty. Tie sa nesú do vzdialenosti miliónov km. Pri Zemi bude najbližšie 23. júla a to okolo miliardy km. Kométa sa po prelete vnútornou Slnečnou sústavou bude zdržiavať prevažne na jej okraji a nevráti sa približne ďalších 6-tisíc rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close