SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na 4 veci, ktoré majú astronauti na vesmírnej stanici zakázané

Nikoho neprekvapí, že pracovisko, 400 km nad zemou, bude mať niekoľko striktných pravidiel

Astronauti strávia na Medzinárodnej vesmírnej stanici aj niekoľko mesiacov. Za tento čas sa vesmírna stanica stáva ich domovom, no zároveň aj pracoviskom. Ak sa nachádzate 400 km nad zemou, nikoho neprekvapí, že sa musíte riadiť striktnými pravidlami. YouTube SciShow Space hovorí o 4 veciach, ktoré majú astronauti vo vesmíre zakázané.

Žiaden sex

Medzinárodná vesmírna stanica je momentálne jediným miestom vo vesmíre, kde žijú ľudia. Rozlohou má približne 388 metrov štvorcových a žije na nej až 6 ľudí. Je to dosť málo a intímne vzťahy by mohli skomplikovať situáciu na vesmírnej stanici. K tomu sú astronauti verejní činitelia a kolegovia, ktorí spolupracujú každý jeden deň. Práve preto sa od nich vyžaduje maximálna profesionalita.

Ďalším problémom je, že nevieme, čo sa stane, ak by astronautka otehotnela v beztiažovom stave. Prostredie bez gravitácie a ochrany pred radiáciou by mohlo mať negatívny dopad na vyvíjajúce sa dieťa. Nehovoriac o „divokej“ jazde z vesmírnej stanice späť na Zem.

Žiaden Alkohol

Astronauti si musia na vesmírnej stanici udržať čistú myseľ, za každých okolností, nehovoriac o citlivom vybavení, ktoré by mohol opitý astronaut ľahko poškodiť. Zaujímavosťou je, že alkohol nebol zakázaný vždy. Ruskí astronauti mali od roku 1980 dovolené piť vo vesmíre a dokonca ich v tom podporovali.

Alkohol na vesmírnej stanici je niečo, s čím sa americká spoločnosť nestotožňuje. V roku 1970 bola v príprave prvá americká vesmírna stanica, Skylab, na ktorej sa mal podľa dostupných zdrojov podávať aj alkohol. Po tomto oznámení prišli na veliteľstvo NASA tisíce pobúrených listov, na čo NASA zaviedla pravidlo, že alkohol sa vo vesmíre podávať nebude.

Žiadne jedlo, ktoré sa mrví

V roku 1969, počas misie Gemini 3, sa podarilo jednému astronautovi prepašovať na palubu hovädzí sendvič. Po jednom zahryznutí sa mu sendvič rozmrvil a tieto omrvinky potom poletovali úplne všade. Problémom je, že omrvinky sa môžu ľahko dostať do vedeckého vybavenia a poškodiť ho. Horšie však je, ak sa omrvinky dostanú do ventilácie. Ďalšou nepríjemnosťou by bolo, ak by sa omrvinka dostala astronautovi do oka, alebo ju omylom vdýchol.

Žiadne pranie oblečenia

Niektorí astronauti nosia rovnaké spodné prádlo 3-4 dni vkuse a niektorí nosia rovnaké oblečenie po celý čas ich pobytu na vesmírnej stanici. V súčasnosti neexistuje spôsob, ako si efektívne očistiť oblečenie a pranie v rukách by bolo plytvaním vody, ktorá je na vesmírnej stanici obmedzená.

Na druhú stranu sa oblečenie vo vesmíre až tak nešpiní. Ide o pomerne sterilný priestor, ktorý má klimatizáciu. Jediným problémom je cvičenie, ktoré musia astronauti pravidelne vykonávať, aby si udržali svalovú hmotu. Ich oblečenie sa tým pádom časom zašpiní. V tom prípade sa zabalí k ostatnému odpadu a vystrelí sa do vesmíru, aby časom zhorelo v našej atmosfére.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close