Spravodajstvo

Pozrite sa, koľko stojí internet vo svete a na Slovensku. Máme podľa Vás drahý internet?

Pozrite si porovnanie priemerných cien internetu na Slovensku s viac ako 60 krajinami sveta. Máme podľa Vás drahý internet?

20 rokov dozadu prístup k internetu malo približne 4,1% ľudí vo svete, dnes je to takmer 60%. Vo vyspelých regiónoch, je penetrácia internetu samozrejme vyššia, vrátane Slovenska. Analytický tím portálu Picodi sa pozrel na cenu internetu 233 najväčších internetových poskytovateľov naprieč 62 krajinami sveta. Pozrime sa, ku akým záverom spoločnosť došla.

Ako drahý internet majú iné krajiny?

Picodi vytvorilo zoznam cien internetu vo viac ako 60 krajín, v rámci ktorých sledoval neobmedzené internetové plány, bez televízie alebo telefónu. Spoločnosť brala do úvahy poskytovateľov bytového optického internetu alebo najmodernejších technológie dostupnej v krajine. Z porovnania boli vylúčení malí lokálni poskytovatelia internetu (pozn. redakcie: na Slovensku boli braní do úvahy poskytovatelia Orange, Slovanet, Swan, T-Mobile a UPC). Spoločnosť si celkovo pripravila 3 grafy, prvý z nich hovorí o cene za 1Mb/s. Dôvodom tohto výberu bolo, že v niektorých krajinách poskytovatelia internetu neposkytujú „rovnaký paušál“. Napríklad, zatiaľ čo v Poľsku najnižšia dostupná rýchlosť internetu je 150Mb/s, tak napríklad vo Vietname nie je dostupná ani rýchlosť 100Mb/s. Nižšie si tak môžete pozrieť graf, ktorý predstavuje prepočet ceny internetu za 1Mb/s (pri hypotetickom 100Mb/s tarife) .

1-cena-internetu-vo-svete
Zdroj: Picodi

Druhý graf zas znázorňuje cenu internetu, ktorý si môžeme dovoliť v jednotlivých krajinách do 20€. Zároveň z porovnania boli vylúčené krajiny, v ktorých internet je drahším ako 20€.

2-jedna-cena-ina-rychlost
Zdroj: Picodi

Tretí graf zas hovorí o  „super rýchlom internete“, ktorý predstavuje rýchlosť 1Gb/s (pozn. redakcie: pomocou tejto rýchlosti stiahnete 1GB súbor za 8 sekúnd). Vo viacerých krajinách je tento typ internetu tou najrýchlejšou možnosťou, ktorá sa dá zakúpiť. Nižšie si môžete pozrieť najnižšiu cenu internetu v krajinách, v ktorých je táto rýchlosť dostupná.

3-super-rychly-internet-vo-svete
Zdroj: Picodi

Dáta vyššie boli zverejnené portálom Picodi v prvej polovici decembra 2019. Prekvapili Vás výsledky tejto štúdie? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Pozrite sa, ako dopadlo Slovensko v porovnaní rýchlosti internetu so susednými krajinami

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close