ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYWindows

Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o projekte „Latte“, ktorý má priniesť Android aplikácie na Windows 10

Microsoft chce priniesť Android aplikácie k životu na Windows platforme

Nová iniciatíva spoločnosti Microsoft s kódovým označením Project Latte by mala zabezpečiť prísun nových aplikácií do obchodu Windows Store. Malo by konkrétne ísť o Android aplikácie, ktoré bude možné pomocou špeciálneho nástroja na prepis inštalačných .APK balíkov prepísať do podoby vhodnej pre Windows 10 zariadenia.

Do tohto projektu aktuálne nie je nijakým spôsobom zakomponovaná spoločnosť Google a s veľkou pravdepodobnosťou sa do neho ani nezapojí. V praxi to bude znamenať, že Google aplikácie z platformy Android by nemali byť touto cestou oficiálne dostupné pre Windows platformu. Predpokladá sa však, že spoločnosť Google predstaví UWP aplikácie pre Windows 10 zariadenia.

Projekt neprinesie automaticky nové aplikácie, ale ponúkne možnosti ich konvertovania pre vývojárov

Zároveň treba dodať, že tento projekt automaticky neznamená prítomnosť Mobilných služieb Google v počítačoch, a preto nemožno očakávať, že budú prekonvertované automaticky všetky Android aplikácie. Prípadne, že si ich budete môcť sťahovať priamo z obchodu Google Play. Na to, aby boli dostupnými na Windows platforme, bude potrebný zásah zo strany vývojárov.

S podobným projektom Microsoft prišiel už aj v minulosti. Išlo o projekt Astoria, ktorý mal vyplniť absenciu aplikácií na Windows 10 Mobile platforme. Dokonca bolo niekoľko Android aplikácií aj prekonvertovaných a dostupných, avšak projekt sa nakoniec neujal.

Dostupné by mali byť pre všetky verzie Windowsu 10

V prípade, ak by sa spoločnosti podarilo Project Latte dotiahnuť do úspešného konca, tak by to mohlo hypoteticky znamenať, že Microsoft bude z veľkej časti schopným vyplniť nedostatok aplikácií na Windows Platforme dostupných pomocou obchodu Windows Store. Išlo by zároveň o významné zatraktívnenie verzií operačných systémom Windows 10S, či Windows 10X (pozn. redakcie: na verzii 10X spoločnosť aktuálne aktívne pracuje), ktoré majú obmedzené možnosti inštalácie aplikácií z iných zdrojov, ako je Windows Store.

Project Latte by však nemal byť výhradne dostupných len pre určitú platformu. V praxi to bude znamenať, že prepísané Android aplikácie budú môcť bežať vo svojej podstate na hociktorom zariadení s ľubovoľnou verziou Windows 10. Pýtate sa prečo je to dôležité? Microsoft svojho času aktívne pracoval na optimalizovanom operačnom systéme pre ARM procesory, ktoré sú vo všeobecnosti menej výkonnými, ale na druhej strane by mohli priniesť operačný systém Windows napríklad do smartfónov, či iných obdobných zariadení, ktoré sú cenovo dostupnejšími.

Najväčšou výzvou bezpochyby bude, že Windows 10 má vlastnú sadu návrhových pokynov, rozhraní API a hardvérových požiadaviek, ktoré sú starostlivo zostavené pre všetky rámce vývoja aplikácií. Inými slovami, Microsoft musí vyriešiť kompatibilitu „iného kódu“, aby bola schopnou plnohodnotne bežať na platforme Windows.

Via windowslatest.com

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close