BezpečnosťSpravodajstvo

Pozrite sa či Váš e-mail a heslo neboli niekedy prezradené nejakou službou, aby ste predišli prípadným rizikám

Pozrite sa či Váš e-mail nebol niekedy prezradený vrátane hesla. Ak áno, tak Vám odporúčame čo najskôr zmeniť prihlasovacie údaje

V súčasnosti je internet miestom, kde je všetko medzi sebou nejakou formou prepojené. Od sociálnych sietí, bežných webstránok až po online obchody, do ktorých sa prostredníctvom našich účtov z rôznych služieb prihlasujeme s jediným cieľom, aby sme sa vyhli ďalšej registrácií a urýchlili tak prípadný nákup tovaru. Na konci dňa, táto situácia hrá v prospech skupiny ľudí, ktorí chcú využiť naše osobné dáta pre osobný prospech.

Bezpečnosť na internete? Už dávno nie je taká ako kedysi

Hoci dnes existujú desiatky softwarov, ktoré nás majú ochrániť, tak na konci dňa reagujú len na vzniknuté situácie. To je asi najväčším problémom bezpečnosti na internete. Dôkazom toho môžu byť desiatky hackerských útokov z posledných mesiacov. Napríklad, len nedávno v obchode Google Play bola veľká čistka aplikácií, po ktorej bolo odstránených viac ako 200 aplikácií, ktoré boli napadnuté škodlivým softwarom. Celkovo napadnuté aplikácie boli stiahnuté viac ako 400-miliónkrát. Alebo najväčší únik dát v histórii zo začiatku tohto roka, ktorý odhalil viac ako 773 miliónov e-mailových adries a 21 miliónov hesiel. Za spomenutie stojí ešte napríklad aj zraniteľnosť jedného z najväčších online obchodov na svete, GearBest.com. V tomto prípade sa však  nejednalo o hackerský útok, ale o chybu v zabezpečení, na ktorú poukázali výskumníci z VPN Metor, ktorí odhalili možnosť prístupu k viac ako 1,5 milióna zápisov z obchodu, ktoré obsahovali nákupy, adresy zákazníkov, e-mailové adresy a podobne.

Zistite či Vaša e-mailová adresa s heslom nebola odhalená

V súvislosti s množiacimi hrozbami sa na internete by sme Vám radi dali do pozornosti službu „have i been pwned?“, ktorá predstavuje jednu z najväčších, ak nie najväčšiu, databázu na svete s prezradenými e-mailovými adresami a heslami. Funguje na jednoduchom princípe. Na webe haveibeenpwned.com vložíte svoju e-mailovú adresu a potvrdíte ju tlačidlom „pwned“. Za krátko Vám vyskočí oznámenie, ktoré ak je zelené ako vidíte nižšie, tak je všetko v poriadku.

bol vas e-mail hacknuty
Zdroj: VoSveteIt.sk

V prípade ak Vám však vyskočí okno ako môžete vidieť nižšie, tak Váš e-mail sa nachádza v databáze, ktorá bola prezradená. Následne Vám odporúčame minimálne zmeniť prihlasovacie údaje k Vášmu e-mailu, ideálne čo najskôr, aby ste eliminovali možné riziko.

bol vas e-mail hacknuty_2
Zdroj: VoSveteIt.sk

Len pre zaujímavosť, keď Vám vyskočí okno ako môžete vidieť vyššie, tak po zrolovaní stránky si môžete pozrieť kde všade Váš e-mail bol prezradený a prípadne či bolo odhalené aj heslo.

hacknuty e-mail
Zdroj: VoSveteIt.sk

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close