ANDROIDAppleSpravodajstvo

Pozrite sa ako vyzeralo pokrytie trhu s mobilnými OS od roku 1999 po súčasnosť. Android je bezpochyby najrýchlejšie rastúcim OS v histórii

Od roku 1999 do roku 2008 sa medzi sebou bilo viacero operačných systémov. Následne to bola už len spanilá jazda Androidu.

Keď príde reč na mobilné operačné systémy, tak väčšina z nás si spomenie na aktuálne dominujúci Android OS od spoločnosti Google alebo na iOS od spoločnosti Apple. História mobilných operačných systémov však nebola vždy len o nich dvoch. Tí skôr narodení si určite spomenú na operačné systémy ako Windows Mobile či Symbian, ktoré dlhé roky boli dominantnými vo viacerých regiónoch sveta, vrátane toho nášho. Ako sa však hovorí, všetko čo má svoj začiatok, tak má aj svoj koniec. Dnes tieto operačné systémy, za ktorými stáli technologický tigri ako Microsoft a Nokia sú viac menej z mapy operačných systémom vymazanými. V súčasnosti tak môžeme hovoriť o ére Androidu a iOS. Ako to však vyzeralo v minulosti? Pozrite si nižšie video, ktoré zachytáva pokrytie trhu mobilných operačných systémov od roku 1999 po súčasnosť.

Takto vyzeral trh s mobilnými operačnými systémami v priebehu posledných 20 rokov

Pozrite sa nižšie ako vyzeral trh s mobilnými operačnými systémami od roku 1999. Pod videom zároveň nájdete popis vybraných operačných systémov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Palm OS

Palm OS bol operačný systém sa grafickým rozhraním určený pre PDA zariadenia a komunikátori. Bolo v ňom možné pracovať s viacerými formátmi súborov a podporoval zároveň aj prácu s viacerými aplikáciami, vrátane multiskaingu. V roku 2007 bol aktualizovaný poslednýkrát.

Symbian

Symbian bol chytrým operačným systémom vyvinutým spoločnosťou Nokia. Po dlhé roky bol vedúcim operačným systémom, z ktorého spoločnosť Nokia presedlala na Windows Mobile.

Windows Mobile

Operačný systém Windows Mobile bol systém vyvinutý Microsoft, ktorý sa niesol v duchu “dláždic” z Windowsu. Microsoft mal s ním veľké plány, dokonca plánoval, že bude možné na ňom púšťať aplikácie z desktopovej verzie Windowsu. Windows Mobile bol však uzatvoreným OS, ktorý dlho bojoval s nedostatkom záujmu vývojárov a relatívne malým množstvom zariadení.

Blackberry OS

Blackberry OS je operačný systém vyvinutý  kanadskou spoločnosťou BlackBerry (RIM). Svojho času zažil raketový rast, ale aj prudký pád nadol. Jednalo sa o systém, ktorý bol preslávny hlavne svojou bezpečnosťou.

Bada OS

Bada OS bol operačný systém vytvorený technologickým gigantom Samsung. Ten ho predstavil len v jednom smartfóne, konkrétne v modeli Samsung Wave S8500, z ktorého sa predalo viac ako 1-milión kusov v priebehu prvého mesiaca. Následne ho spoločnosť prestala ďalej vyvíjať.

FireFox OS

Do operačného systému FireFox OS dávalo mnoho ľudí veľké nádeje. Bol navrhnutý ako pre smartfóny, tablety, tak aj pre televízie. Bol založený na jadre Linux. Už ako správne tušíte, za jeho vývojom stála Mozilla. Projekt bol však ukončený v roku 2015.

KaiOS

KaiOS je operačný systém, ktorý je na trhu od roku 2017 a poháňa v súčasnosti približne 100 miliónov zariadení, hlavne v severnej Amerike. Jedná sa OS založený na jadre Linuxu, za ktorého vývojom stojí technologická spoločnosť KaiOS Technologies Inc. Mimochodom, na jeho vývoji pracujú aj bývali vývojári operačného systému od Firefoxu.

Čo nás čaká v budúcnosti?

Ťažko predpovedať čo nás čaká v budúcnosti, ale na svetlo sveta sa tlačí ďalší operačný systém, konkrétne HarmonyOS od spoločnosti Huawei, ktorá je 2. najväčším výrobcom smartfónov na svete. Jedná sa o OS, ktorý je určený pre celý ekosystém produktov, od smartfónov, cez televízory, autá až po ďalšie IoT zariadenia. Jeho vývoj akceleroval konflikt medzi USA a Čínou. Očakáva sa, že prvý smartfón s týmto OS bude predstavený už v budúcom roku.

Informácie o jednotlivých OS boli čerpané z portálu Wikipedia.org

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close