Pozrite sa, ako vyzerá Zem a Venuša zachytená pomocou roveru Curiosity, ktorý sa nachádza na Marse

NASA odfotila prostredníctvom roveru Curiosity z Marsu našu planétu a Venušu

curiosity
Zdroj: NASA

Ešte v úvode marca tohto roka sme mohli vidieť niekoľko záberov z Marsu, nášho najbližšieho suseda, ktorý je od nás vzdialený približne 54-miliónov kilometrov. Konkrétne sme mohli vidieť panoramatický záber krajiny s rozlíšením až 1,8 miliardy pixelov. Pozrieť si ho môžete prostredníctvom videa nižšia.

Len pre zaujímavosť, fotografia v plnom rozlíšení má viac ako 2GB dát. Samotná fotografia je pritom vyhotovená z viac 12-tisíc individuálnych fotografií, ktoré boli neskôr spojené v jednu, pričom jej vyhotovenie  trvalo približne 4 dni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozrite sa, ako vyzerá Zem a  Venuša z povrchu Marsu

Najnovšie americká NASA zverejnila prostredníctvom svojich stránok fotografiu Zeme a Venuše, ktorá bola zachytená z povrchu Marsu. Moc detailov však nečakajte. Vzhľadom na vzdialenosti, ktoré sú medzi planétami a miestne podmienky počas vyhotovenia  fotografie, na obrázku uvidíte len 2 malé bodky.

fotka ZEME a Venuse z marsu
Zdroj: NASA

Fotografia vyššie bola vytvorená približne 75 minút po západe Slnka 5. júna 2020 počas 2,784 dňa marťanskej misie. Obe planéty na fotografii sa javia ako dve malé obyčajné bodky. NASA hovorí, že za normálnych okolnosti, keby by vo vzduchu nebolo príliš veľa prachu, tak by sme ich videli ako „jasné hviezdy“.

„Krátka fotografická relácia mala čiastočne zmerať súmrak. Počas tejto doby na Marse je vo vzduchu viac prachu, ktorý odráža slnečné svetlo, čo ho robí zvlášť jasným, uviedol Mastcam Mark Lemmon z inštitútu kozmickej vedy v Boulder, Colorado.“

V spodnej časti fotografie sa okrem iného nachádza skalný útvar s názvom „Tower Butte“, ktorú NASA skúma už viac ako 1 rok. Len pre zaujímavosť, rover Curiosity sa nachádza na Marse od 6. augusta 2012 a jedným z jeho hlavných cieľov je skúmanie marťanskej klímy a geológie. Vedci veria, že rover by mohol zodpovedať otázku, či mohol niekedy na Marse exitovať život. Okrem iného by mal ponúknuť informácie za účelom plánovanej návštevy Marsu ľudskou posádkou. Tu však treba povedať, že tá je pred nami ešte relatívne ďaleko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre