Pozrite sa, ako vyzerá bežný deň astronauta na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice

Takmer nijak sa nelíši od toho nášho, až na jeden podstatný rozdiel

astronaut
Zdroj: Pixabay.com (WikiImages)

Ak by ste sa pozreli na každodenný život astronauta na vesmírnej stanici, na prvý pohľad by sa vôbec nelíšil od toho vášho. Aj 400 km nad Zemou musia astronauti jesť, spať, cvičiť, dodržiavať hygienu a pracovať. Výrazným rozdielom je, že prostredie nulovej gravitácie môže jednotlivé úkony sťažiť.

Astronauti sa môžu sami rozhodnúť, kedy „ráno“ vstanú z postele, musia však stihnúť rannú konferenciu, na ktorej si rozdelia denné úlohy. Počas 24 hodín na vesmírnej stanici zapadne a vyjde Slnko niekoľkokrát, preto sa vesmírna stanica riadi takzvaným Londýnskym časom. Tento čas bol určený preto, aby sa mohli astronauti z rozličných krajín zladiť a pracovali, či oddychovali v rovnakú dobu. Téme sa venuje aj YouTube kanál BlueGum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deň na vesmírnej stanici

Ranná hygiena je jednou z vecí, ktorá je oveľa zložitejšia, než dole na Zemi. Na vesmírnej stanici nenájdete tečúcu vodu, pretože hrozí, že by sa kvapôčky dostali dovnútra citlivých vedeckých inštrumentov. Astronauti preto používajú špeciálnu vodu vo vrecúškach so slamkou. Ak si chcú umyť zuby, musia si najprv vytlačiť von kúsok vody a tú potom naniesť na zubnú kefku. Rovnaký proces opakujú so zubnou pastou.

ranna hygiena na ISS_1
Zdroj: YouTube (BlueGum)

Ak sa chcú umyť, môžu použiť vlhké uteráky, alebo špeciálnu hadicu, ktorú si musia priložiť priamo na telo. Táto hadica zároveň odsaje všetku vodu naspäť. Rovnako ani toaleta nefunguje na princípe vody, ale tlaku. Ak sa astronauti nechcú držať na mieste, počas vykonávania potreby, môžu sa o toaletu pripútať.

ISS toaleta
Zdroj: YouTube (BlueGum) (Toaleta)

Zaujímavosťou je, že na Medzinárodnej vesmírnej stanici existuje prístroj, ktorý dokáže filtrovať moč a premeniť ho na pitnú vodu.

Dobrou správou je, že astronauti už nemusia konzumovať jedlo z tuby. Namiesto toho jedia normálne jedlá, ktoré sa na stanicu dostanú buď v plechovke, alebo zmrazené a vysušené. Astronauti majú na deň k dispozícii 3 jedlá, plus nejaké menšie pokrmy a ak sa chce najesť, jednoducho si jedlo navlhčí a zohreje. Jedlá, ktoré jedia sa nemrvia, pretože omrvinky, rovnako ako voda, sa môžu dostať do citlivých prístrojov a poškodiť ich.

ISS_stravovanie
Zdroj: YouTube (BlueGum) (jedlo)

Popri práci a iných aktivitách si musia astronauti nájsť čas aj na cvičenie. To je na vesmírnej stanici povinné a musí trvať najmenej dve hodiny. Cvičenie slúži na spevnenie svalov, ktoré pod vplyvom nulovej gravitácie chradnú.

ISS cvicenie
Zdroj: YouTube (BlueGum)

Hlavnou náplňou práce astronautov je vykonať dohodnuté vedecké experimenty, no zároveň sa starať o akékoľvek opravy vesmírnej stanice. Po večeri sa musia zúčastniť ešte jednej konferencie, kde sa preberajú splnené denné ciele. Potom majú astronauti voľno a môžu sa venovať čomu chcú. Keď príde čas na spánok, astronaut má pridelenú spaciu bunku. Keďže žijú v beztiažovom stave, musia sa pripútať k matracu, ktorý je pripútaný k stene.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre