SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa, ako vysoko by ste vedeli vyskočiť na povrchu iných planét, či mesiacov v našej sústave

Každá planéta, či mesiac Slnečnej sústavy má trochu iné podmienky

Gravitácia je sila, ktorá nás drží nohami pevne na zemi. Zároveň je gravitačná sila dôvodom, prečo priemerný človek vyskočí približne pol metra do vzduchu. V našej Slnečnej sústave však máme niekoľko ďalších planét, na ktorých sú podmienky úplne iné. YouTube kanál BRIGHT SIDE. Sa pozrel bližšie na to, ako vysoko by ste mohli vyskočiť na iných planétach.

Vesmírne skoky

Merkúr má gravitáciu, ktorá je približne o polovicu menšia, než je gravitácia na Zemi. Znamená to, že by ste mohli vyskočiť až do výšky 1.2 metra, ak by ste dokázali prežiť horúce teploty. Ďalšou planétou v našej sústave je Venuša a na nej nie sú podmienky o nič lepšie. Ak by ste sa rozhodli vyskočiť na tejto planéte, dostali by ste sa najviac do výšky 0.6 metra.

Keďže sa nachádzame na Zemi, ktorá je našim domovom, pozrime sa na Mesiac. Gravitácia je tu šestina zo Zemskej gravitácie. Ak by ste sa rozhodli vyskočiť, dostali by ste sa do výšky až 2.7 metra. Na Marse by ste sa dostali do výšky len 1.2 metra, rovnako ako v prípade Merkúru. Zaujímavosťou je, že ak by ste počkali do večera, mohli by ste sledovať fascinujúci modrý západ Slnka.

Jeden z mesiacov Marsu, Phobos, má však gravitáciu tak slabú, že ak by ste sa rozhodli vyskočiť, už by ste sa na jeho povrch nevrátili. Na polceste medzi Marsom a Jupiterom leží trpasličia planéta Ceres. Na jej povrchu by ste dokázali vyskočiť do výšky až 16 metrov a potom pomaličky padať naspäť na povrch.

Najväčší mesiac Saturnu, Titan, má jednu z najzaujímavejších atmosfére. Skladá sa z dusíka a ak by ste chceli na tejto planéte vyskočiť, dostali by ste sa do výšky 3.3 metrov. Ako je na tom Pluto, trpasličia planéta na kraji našej sústavy? Ukazuje sa, že na povrchu by ste mohli vyskočiť do výšky až 7.6 metrov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close