Pozrite sa, ako vidia naši domáci miláčikovia svet naokolo v porovnaní s nami

Hoci sa všetci nachádzame v rovnakom priestore, tak v skutočnosti svet naokolo vidíme inak

ako vidia svet zvierata
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž Pixabay.com)

Zaujímali ste sa niekedy, ako vidia svet naokolo naši domáci miláčikovia? Hneď v úvode treba povedať, že každý živočíšny druh vidí rozdielne. Zatiaľ čo my môžeme pokladať svet za vcelku farebným, tak mnoho zvierat vidí len malý podiel farieb. Na druhej strane treba povedať, že to platí vo viacerých prípadoch aj opačne, kedy niektoré druhy zvierat vidia svet vo väčšom množstve farieb. Za týmito rozdielmi stoja hlavne fotoreceptory, ktoré spracovávajú svetlo na nervové impulzy, ktoré sú následne prenášané prostredníctvom nervov do mozgovej kôry. V ľudskom oku nájdeme približne 110 miliónov takzvaných tyčiniek a 6 miliónov čapíkov.

Ako vidia svet naokolo naši domáci miláčikovia?

Portál homeadvisor vytvoril projekt, ktorého cieľom je odpovedať na otázku, ako vidia svet naši domáci miláčikovia v porovnaní s ľuďmi? Projekt, ktorý spracovali, prináša žiadané odpovede. Najlepšie na tom je, že odpovede nie sú sprostredkované formou slov, ale fotografiami. Na tému upozorňuje portál boredpanda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Homeadvisor vytvoril digitálnu miestnosť a umiestnil okolo nej zvieratá. Potom obrázky vykreslili podľa toho, ako to vidí konkrétne zviera. Napríklad psy vidia veľmi málo farieb a pavúky vyzerajú, akoby si mali zaobstarať okuliare. Je to celkom zaujímavý nápad, pretože mnohých z nás už asi zaujímalo, ako malá zlatá rybka vidí svet zo svojej nádrže alebo ako chameleón používa oči.“

Pohľad človeka a pohľad psa

Pohľad človeka a pohľad mačky

Pohľad človeka a pohľad hada

Pohľad človeka a pohľad zlatej rybky

Pohľad človeka a pohľad papagája

Pohľad človeka a pohľad pavúka

Mimochodom, vedeli ste, že farby vlastne neexistujú? Farby sú v skutočnosti svetlo, ktoré má rôzne vlnové dĺžky, čo ovplyvňuje, ako sa odráža od predmetov. Pomocou farieb náš mozog interpretuje svetlo s rôznou vlnovou dĺžkou, ako odtiene.  Ktorý pohľad sa vám zdá ako najfascinujúcejší? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre